یادداشتی به مناسبت بزرگداشت دهه فجر

وجه تمایز انقلاب اسلامی و تکلیف ما

  دهه فجر، فرصت مناسبی برای بازخوانی مبانی و برکات انقلاب بزرگی است که تمام حوادث بزرگ قرن بیستم را تحت تأثیر خود قرار داد؛ انقلابی که موجب تغییر مناسبات و معادلات حاکم بر جهان شد. اخبار و اطلاعات نشان می‌دهد که دشمنان زخم خورده از آن دنبال شناخت و تغییر دادن جهت اهداف و آرمان‌های آن بوده و هستند؛ اما خود ما نیز همواره مکلف به حفظ فصل ممیز گفتمانی هستیم که اکنون مقبولیتی جهانی پیدا کرده است. این فصل ممیز چیست؟

حریم خصوصی و فرمان امام

سندی پر افتخار در تاریخ فقه شیعه

اواخر آذر سالگرد صدور یکی از مهم ترین بیانیه های امام (ره) در تاریخ انقلاب است. موضوع این بیانیه حریم خصوصی است که لزوم رعایت حرمت آن از جمله موضوعات رایج مباحث حقوقی و سیاسی است.
گفته اند مصونیت این حوزه از زندگی شهروندان، کمترین حق آنان است که باید محترم شمرده شود و این را از مظاهر تمدن “نوین” برشمرده اند. به همین جهت

به استقبال روز نیایش

با حسین (علیه السلام) در عرفه

نهم ذی الحجه روز عرفه است که به خوبی و درستی آن را روز نیایش خوانده اند. نیایش و دعا مغز عبادت و معیار ارزش انسان است؛ چنانکه در آیه هفتاد و هفتم از سوره فرقان ، خطاب به پیامبر اعظم(ص)، دستور داد تا به ما بگوید که: « اگر دعاى شما نباشد ، پروردگارم هیچ اعتنایى به شما نمى کند … ». بنابر این، کرامت بشر که پایه همه حقوق و آزادی های او شناخته می شود، در گرو توجه به همین ارتباط است؛ حق و تکلیف بزرگی که انسان امروز را از آن غافل می خواهند.

غروب خورشید

در سوگ امیر دل ها؛ علی علیه السلام

…دیگر مدتها بود که امیرمومنان از سست عنصری و پیمان شکنی دلشکسته بود. می گفت هم شما از من خسته شده اید و هم من از شما! حالا دیگرسالهای زیادی از هجرت پیامبر گذشته بود و محاسن علی ازهمیشه سفیدتر و نورانی تر گشته بود.

شهید مدرس از نگاهی نو

الگوی یک روحانی سیاستمدار

دهم آذر؛ یادآور یکی از بزرگترین مردان تاریخ ما است. همه ما نام بلند آوازه و پرافتخار «شهید آیت الله سید حسن مدرس» را شنیده ایم؛ و کم یا زیاد، با مجاهدت های مشقت بارش برای احیای شریعت و اعتلای میهن آشنا شده ایم. اما ابعادی مهم از شخصیت برجسته او تحت تأثیر چهره انقلابی و سیاسی وی قرار گرفته و ناشناخته مانده است؛ بسان خیلی دیگر از شخصیت های بزرگ تاریخ. یکی از این ابعاد مغفول نقش تربیتی او به عنوان یک عالم دینی اما سیاستمدار است.

هفته بسیج، به یاددوستان شهید و برای شهیدان زنده

بسیج؛ میقات پابرهنگان

نام بسیج یادآور خاطره عزیزترین نهاد و بزرگترین مردان تاریخ ما است. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقیناً از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود.» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد. بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش برگلدسته‌های رفیع آن، اذان رشادت و شهادت سرداده‌اند.

به مناسبت سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)

عرض ادب به سوی قبله تهران

شهر ری، مدفن شریف حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السّلام، را قبله تهران می نامند، و حق نیز همین است. او یکی از برجسته ترین شخصیت های دین، پس از حضرات معصومین است که در علم و عمل و جهاد، و در نگاه اهل بیت علیهم السلام، جایگاهی ویژه دارد.

برشی خواندنی از تاریخ زندگی امام حسن مجتبی(ع)

عقل مجسم و مکر مکرّر

امروز، بیست و ششم ربیع الاول، سالروز قبول پیمان ترک جنگ از سوی امام حسن مجتبی (ع) است که به صلح ایشان با معاویه معروف شده است. در باره رمز و راز این اقدام و برکاتی که برای اسلام و مسلمانان داشته است، پیش از این مطالبی تقدیم کرده ام. اما مظلومیت آن بزرگوار،و محرومیت ما از بهره مندی هرچه بیشتر از درس های زندگی اش ایجاب می کند تا از هر فرصتی برای تجدید یاد و نام او استفاده کنیم.

ادامه مطلب را با کلیک روی عنوان بخوانید

شهادت امام پنجم تسلیت باد

مداحی و انتقاد در نگاه امام باقر (ع)

گرچه برای ما انسان های معمولی شنیدن مدح وستایش، شیرین ولذت بخش است ،امابه دلیل آثار بسیار زشت و خطرناک آن بر روحیه و رفتار ما مورد نهی و منع است. در نقطه مقابل آنچه مورد تشویق قرار گرفته، شنیدن نقد و استقبال از انتقاد است. این هم قابل انکارنیست که انتقادها همیشه درست و از روی خیرخواهی نیست، اما در مجموع به سود ما است که با چهره ای گشاده از آن استقبال کنیم؛ خصوصا کسانی که دارای جایگاه و مسئولیت های اجتماعی هستند.

به مناسبت یکم خرداد: روز بزرگداشت صدرالمتالهین

ملاصدرا و «الریاسات الخیالیه»!

یکم خرداد در تقویم رسمی کشور ما به عنوان «روز بزرگداشت ملاصدرا» ثبت شده است؛ فیلسوف و عارف کم نظیری که سوگمندانه چنانکه باید و شاید شناخته نشده است. به نظر من یکی از دلایل مهجوریت «صدرالدین محمد بن ابراهیم شیرازی» و محرومیت عامه از برکات آشنایی با اندیشه های وی، عظمت نام او و شهرت و آوازه اش به عنوان فیلسوفی است که …

... صد حیف که آن رفت

عید فطر؛ نماد رستاخیز

باز نشر به مناسبت سالگرد شهادت آیه الله سید محمدباقر صدر

بازخوانی نظریه «منطقه الفراغ»

از نگاه دیگران

... صد حیف که آن رفت

عید فطر؛ نماد رستاخیز

باز نشر به مناسبت سالگرد شهادت آیه الله سید محمدباقر صدر

بازخوانی نظریه «منطقه الفراغ»

ایام شهادت امیر مومنان، علی (ع) تسلیت باد

علی را «چه» کشت؟!

میلاد کریم اهل بیت مبارک

امام حسن (ع)؛ سکوتی سخت تر از فریاد