زندگینامه

این جانب محسن اسماعیلی، در چهارمین روز از اسفند ماه سال ۱۳۴۴ در جنوب شرق تهران متولد شدم. به فضل خدا در خانواده‌ای مذهبی و متوسط رشد کردم و پا به مدرسه گذاشتم. دوران دبستان و راهنمایی را در مدرسه‌ای با امکانات ناچیز در محله اصفهانک که هم‌اکنون کنار اتوبان شهید محلاتی(آهنگ) قرار گرفته است گذراندم و همواره شاگرد اول کلاس شناخته می‌شدم.

ورود به دوران دبیرستان همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی بود و من نیز همانند همه مردم ایران دل به این حرکت خدایی داده بودم. در محله ما دبیرستان نبود و به همین دلیل مجبور بودم تا به دبیرستانی در میدان شهدا بروم. مسیر و پیاده‌روی طولانی آن روزها به دلیل همراهی دوستانی صمیمی که برخی از آنان به خیل شهیدان پیوسته اند، همچنان به عنوان خاطره‌ای شیرین در ذهن من مانده است.

برای مطالعه ادامه مطلب روی عنوان کلیک کنید

هنوز چند ماهی از آغاز سال اول دبیرستان نگذشته بود که نسیم جان‌بخش جبهه‌های دفاع مقدس روحم را نوازش داد و به رغم ایرادی که به سن کم می گرفتند، با ترفندهایی توانستم راهی غرب کشور شوم. زمستان ۱۳۶۰ و در حالی که حدود ۱۶ سال داشتم در مرزهای کردستان با دشمنان خارجی و بدخواهان داخلی روبرو شدم. دوستان آسمانی چنان جذاب بودند که همنشینی با آنها را بر هر چیز دیگر ترجیح می‌دادم؛ دوستانی که یکی‌یکی به جوار رحمت الهی پرمی‌کشیدند و داغ هجراتشان هنوز هم بر سینه‌ پر زخمم باقی است.

دوران دبیرستان را هم‌زمان با رفت‌وآمد به جبهه سپری می‌کردم و دیپلم خود را در رشته ریاضی فیزیک گرفتم.به فضل خدا، از کودکی شیفته علوم اهل بیت‌سلام‌الله‌علیهم، بودم و همین موجب شد تا هم در جبهه و هم مواقعی که در تهران بودم، همزمان به تحصیل علوم حوزوی هم بپردازم. مدرسه علمیه آیت‌الله مجتهدی تهرانی محل رفت‌وآمد آن روزهای من بود و خصوصاً از بیانات گرم و دل‌نشین آن مرحوم استفاده کردم. هرگاه که یادداشت‌های آن عصرها و شب‌های دل‌انگیز را نگاه می‌کنم، خدا را بر آن توفیق‌ها شاکرم.

تعطیلی دانشگاهها به دلیل انقلاب فرهنگی و گرمای حضور در جبهه‌ها نمی‌گذاشت به فکر آینده باشم اما بازگشایی دانشگاه‌ها و اصرار تعدادی از طلاب پرهیزکار و دوست‌داشتنی مدرسه عالی شهید مطهری که هم سنگر ما بودند، مرا به شرکت در کنکور ورودی آن مرکز عزیز کشاند. آن طور که یادم هست با کارت شماره۱۵۳۸ بود که شرکت کردم و باز هم به لطف خدا پذیرفته شدم؛ این در حالی بود که همه مقدمات را برای هجرت به حوزه علمیه قم فراهم کرده بودم.

بهر حال حضور در مدرسه عالی و تحصیل «لمعه دمشق» حاجب «لمعه عشق» نشد و باز هم توفیق شرکت در عملیات‌های بزرگی نظیر خیبر، بدر، والفجر ۸(تسخیر فاو)، فتح یک(کرکوک) و کربلای پنج(شلمچه) و … حاصل شد و هر بار از قافله عزیزترین دوستانم باز می‌ماندم و ربّ رحیم ما را فقط به چشیدن طعم حضور و افتخار جانبازی ‌پسندید.

بهر حال تحصیلات تکمیلی را بدون وقفه ادامه دادم؛ تا اینکه دکترای تخصصی خود(PHD) را در رشته حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس گرفتم. بهمن ماه سال ۱۳۷۸ بود که از رساله دکتری خود با درجه عالی دفاع کرده و فارغ‌التحصیل شدم.

سپاس خدای را که در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به عنوان رتبه نخست و دانشجوی نمونه کشوری برگزیده و معرفی شدم و البته همچنان به فراگیری علوم اسلامی در حوزه علمیه مروی هم ادامه دادم.

از میان استادان بزرگوار دوره سطح باید به ویژه از حضرات آیات آقایان محمدامامی کاشانی، سید محمدموسوی بجنوردی، سیدحسن مرعشی شوشتری، سید مصطفی محقق داماد و سید جعفر کریمی یاد کنم که نقش و سهم زیادی در شکل‌گیری اندوخته‌های علمی این ناچیز داشتند. از سال ۱۳۷۳ تاکنون نیز بدون وقفه در درس‌های خارج فقه و اصول شرکت کرده‌ام و این را از الطاف خاص پروردگار متعال می‌دانم. درک محضر حضرات آیات خامنه‌ای و بجنوردی و استفاده از درس‌های آیت‌الله فاضل لنکرانی از توفیقات این دوران بود که باید شکرگذار آن باشم و البته به طور ویژه باید از محضر بزرگ مردی یاد کنم که سالهای سال ، چون طبیب و حکیمی بی‌نظیر به درمان دردهای اخلاقی و راهنمایی نفوس مستعد همت گماشته است. از سال ۱۳۶۱ بود که در مبارک شبی از شبهای ماه مبارک رمضان به محفل نورانی او راه یافتم و هزاران شکر که تا شب آخر، بی‌وفقه خوشه‌چین خرمن دانش و اخلاق او شدم؛ مرحوم حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ مجتبی تهرانی قدس الله نفسه الزکیه را می‌گویم که سرتاپا غرق لطف و منت اویم.نمی دانم چطور توانستم در ظهر اربعین(۱۳دی ماه۹۲) آن وجود نورانی رادر قبربگذارم و آن بوسه جانسوز را برپیشانی مبارکش بنشانم.شرح این هجران واین سوز جگر. این زمان بگذار تاوقت دگر…
تقریباً همه درس‌هایی را که شرکت کرده‌ام نوشته‌ام. از شرح منظومه حاج ملاهادی سبزواری تا رسایل و مکاسب و کفایه. یک دوره کامل درس‌های خارج اصول و نیز برخی مباحث خارج فقه مانند مکاسب محرمه(از ابتدا تا انتها که ۷ سال طول کشید)، جهاد، حدود، ربا و خمس را تقریر و تحریر کرده‌ام و الحمدلله که حضرت استاد آنها را تایید و تحسین مکرر فرموده‌اند؛ این غیر از درس‌های اخلاق و تفسیر است که کمتر از فقه و اصول برای آن وقت نگذاشته‌ام.
از نظر شغلی هم در همان روز دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد به عنوان عضو هیئت علمی انتخاب و استخدام شدم و از سال ۱۳۸۰ با انتقال به دانشگاه امام صادق علیه‌السلام به ریاست دانشکده حقوق منصوب شدم. ۱۱سال بعد دست تقدیر مرا به دانشگاه تهران برد. تدریس درس‌های حقوقی را به طور مستمر ادامه داده و البته از تدریس حوزوی هم غفلت نکرده‌ام و هم اینک مشغول تدریس مکاسب شیخ انصاری هستم.

به لطف خدا کتاب‌ها و مقاله‌های متعددی را منتشر کرده‌ام که از میان آنها «کلیات علوم قرآن» در سال ۱۳۷۴ و «قوه قاهره» در سال ۱۳۷۹ به عنوان کتاب سال معرفی شده‌است. در همین سال به عنوان پژوهشگر برگزیده مورد تشویق رئیس جمهور وقت قرار گرفتم.

در سال ۱۳۸۰ به عضویت شورای نگهبان درآمدم .آن وقت جوان ترین عضو محسوب می شدم. درسال ۱۳۸۶ نیز با رای اول مجلس شورای اسلامی و سپس در سال۱۳۹۲با رای بیش از۹۱درصدی نمایندگان ملت این عضویت برای بار سوم تمدید شده است. درحدامکان از سیاست و اجتماع هم غافل نیستم و فعالیت‌های پیوسته و ناپیوسته‌ای را دنبال می‌کنم.

علاوه بر اخذ گواهی اجتهاد، در سال ۱۳۸۵ در آزمون اجتهاد انتخابات مجلس خبرگان رهبری شرکت کردم و مورد تایید فقهای شورای نگهبان و ممتحنین حوزه مقدسه قم قرار گرفتم.

درسال۱۳۶۹و شب عید غدیر خم با بانویی پرهیزکار و همراه،و اخت الشهیدین ، ازدواج کردم و سه فرزند دارم که به واقع در این روزگار از نوادرند. هروقت خواسته ام نعمت وجود این خانواده را شکر کنم، از همیشه بهتر معنای عجز را فهمیده ام، و تنها عرضه داشته ام که رَبِّ أَوْزِعْنِی أَنْ أَشْکُرَ نِعْمَتَکَ الَّتِی أَنْعَمْتَ عَلَیَّ وَعَلَى وَالِدَیَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ وَأَصْلِحْ لِی فِی ذُرِّیَّتِی إِنِّی تُبْتُ إِلَیْکَ وَإِنِّی مِنَ الْمُسْلِمِینَ ….
هم اکنون به عنوان دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی تهران در حال انجام خدمت به فرزندان این سرزمین پر گهر هستم.

اول ) پیشینه تحصیلی :

اخذ دکترای حقوق خصوصی با درجه عالی در سال ۱۳۷۸ از دانشگاه تربیت مدرس .
معرفی به عنوان رتبه نخست و دانشجوی نمونه کشوری در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری از سوی وزارت علوم ،‌تحقیقات و فناوری .
تقدیر از فعالیتهای آموزشی و پژوهشی توسط دانشگاه تربیت مدرس ، ۱۳۷۶
تحصیل در مقطع خارج فقه و اصول از سال ۱۳۷۳ تا کنون و اخذ گواهی اجتهاد
معرفی به عنوان پژوهشگر برگزیده کشوری در سال ۱۳۷۹
دوره آموزشی جستجوی پیشرفته در اینترنت .
دوره آموزشی فرآیند برنامه ریزی استراتژیک
دوره آموزشی گفتگوی نویسندگان و روزنامه نگاران اروپا و آسیا در ترکیه .
دوره آموزشی بانک اطلاعاتی”emerald””
دوره آموزشی مهارتهای تدوین وانتشارمقاله های علمی وپ‍‍ژ‍‍‍‍وهشی به زبان انگلیسی
دوره آموزشی مبانی پژوهش های کیفی
دوره آموزشی راهبردهای بازیابی اطلاعات دروب
انتخاب طرح تحقیقاتی«مبانی علمی و حقوقی پیش نویس لایحه قانون تبلیغات بازرگانی »به عنوان پژوهش فرهنگی سال ،اسفند۱۳۸۹

دوم ) پیشینه آموزشی :

عضویت در هیات علمی از سال ۱۳۷۱ و تدریس مستمر دروس حقوق اساسی ، حقوق مالکیت های فکری ، حقوق بین الملل ، حقوق مدنی ، اصول ، فقه و قواعدفقه در دانشگاههای تهران، امام صادق ( ع ) ، شاهد ، تربیت مدرس ، عالی دفاع ملی و شهید مطهری
تدریس حقوق ارتباطات در دانشگاه تهران ( دانشکده علوم اجتماعی ) و دانشکده صدا و سیما از سال ۱۳۷۶
طراحی و راه اندازی گرایش حقوق ارتباطات دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع)
طراحی و راه اندازی گرایش حقوق عمومی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق (ع)
تدریس در مقطع دکتری از سال ۱۳۸۳
عضو هیات علمی دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق علیه السلام از سال ۱۳۸۰ تا۱۳۹۱
مدیر گروه حقوق خصوصی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام، از سال ۱۳۸۶
رئیس کمیته فقه ،حقوق وروابط بین الملل وزارت علوم،تحقیقات وفناوری،ازسال۱۳۸۸
دانشیار حقوق خصوصی پایه ۲۴ دانشگاه تهران
سوم ) مهم‌ترین سوابق اجرایی

رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه‌ها، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،۱۳۷۴-،۱۳۷۶
سه دوره عضویت حقوقدان شورای نگهبان، ۱۳۸۰ تاکنون
رئیس دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق (ع)، ۱۳۸۳ تا۱۳۹۲
رئیس هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین و مقررات، از۱۳۹۲ تا کنون

چهارم ) فعالیتهای پژوهشی و تالیفی

. الف ) کتاب ها

۱- کلیات علوم قرآن،(منتخب سومین نمایشگاه بزرگ قرآن)، انتشارات بنیان، ۱۳۷۴٫

۲- نظریه خسارت(بررسی لزوم جبران خسارتهای معنوی و مسئولیت ناشی از تقویت منافع و فرصتها از دیدگاه فقه و حقوق تطبیقی)،انتشارات امیر کبیر، ۱۳۷۷٫

۳- قوه قاهره (مطالعه تطبیقی در حقوق اسلام، ایران، تصمیمات و آرای دیوان داوری دعاوی ایران ایالات متحده )، پژوهش برگزیده سال ۱۳۷۹، انتشارات سروش.

۴- قانون مطبوعات و سیر تحول آن در حقوق ایران، انتشارات سروش، چاپ ششم، ۱۳۸۵٫

۵- درسهای ماندگار، نگاهی نو و گذرا به نهج البلاغه، جلد اول، انتشارات سروش، چاپ پنجم ، ۱۳۸۳٫

۶- درسهای ماندگار، نگاهی نو و گذرا به نهج البلاغه، جلد دوم، انتشارات سروش، چاپ سوم ، ۱۳۸۲٫

۷- بررسی تحلیلی نظریات شورای نگهبان در مورد لایحه بودجه سال۱۳۸۱، انتشارات مرکز تحقیقات شورای نگهبان، ۱۳۸۱٫

۸- جایگاه و مسئولیتهای رئیس جمهور، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ سوم، ۱۳۸۴٫

۹- حاکمیت ملی و نظارت همگانی در فقه سیاسی و حقوق اساسی، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ سوم، ۱۳۸۴٫

۱۰-حقوق تبلیغات بازرگانی در ایران و جهان، انتشارات مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما و نشر شهر، ۱۳۸۵٫

۱۱-درسهای ماندگار،ویرایش جدید(تک جلدی)،نشرشهر،چاپ اول۱۳۸۶،چاپ هفتم۱۳۸۸٫

۱۲-تبلیغات بازرگانی؛ آثار، وضعیت حقوقی و بایسته های قانونگذاری، مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، چاپ اول، ۱۳۸۶

۱۳-بایسته‌های اقتصادی از دیدگاه فقهی و حقوقی، نشر شهر، چاپ اول و دوم، ۱۳۸۸٫

۱۴-همت واراده، نشرشهر، چاپ اول ۱۳۸۹،چاپ سوم۱۳۹۰٫

۱۵-راهنمای حقوقی شهروندان(مجموعه پرسش وپاسخ های حقوقی)،نشرشهر،چاپ اول،۱۳۸۹،چاپ دوم۱۳۹۰٫

۱۶-گفتارهایی درحقوق شهری وشهروندی،نشرشهر،چاپ اول۱۳۹۰٫

۱۷-.پیش نویس لایحه قانون تبلیغات بازرگانی(گزارش توجیهی)،انتشارات پ‍‍‍‍‍ژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ وارشاداسلامی،۱۳۹۰٫

۱۸-«دین و قانون»، انتشارات دانشگاه امام صادق (ع)، ( با همکاری دیگران)، چاپ اول، ۱۳۹۱٫

۱۹-« جهاد اقتصادی؛ از مبانی تا موانع»، ( با همکاری دیگران)، انتشارات نشر شهر، چاپ اول، ۱۳۹۱٫

۲۰-گفتار هایی در حقوق رسانه، ج۱، نشر شهر، چاپ اول، ۱۳۹۱٫

۲۱-گفتار هایی در حقوق رسانه، ج۲، ( با همکاری دیگران)، نشر شهر، چاپ اول، ۱۳۹۱٫

۲۲- سرچشمه حکمت، ج۱؛ سیاست و حکومت در نهج البلاغه، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ اول، ۱۳۹۳٫

۲۳-سیاست نامه علوی،انتشارات سدید ( بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام)، چاپ اول، ۱۳۹۴٫
. ب ) طرح های تحقیقاتی :

ارتداد و احکام آن از دیدگاه فقه و حقوق اسلامی ، پایان نامه کارشناسی ارشد ، ۱۳۷۲ به راهنمایی آیت الله سید محمد حسن مرعشی (ر ه).
قوه قاهره (‌مطالعه تطبیقی در حقوق اسلامی ایران ، تصمیمات و آرای دیوان داوری دعاوی ایران _ ایالات متحده ) ، ۱۳۷۸رساله دکتری به راهنمایی استاد دکتر سیدحسین صفایی
درآمدی بر پیش نویس قانون تبلیغات بازگانی ،‌مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه ها ، ۱۳۷۶ ،‌همکار
تحلیل و نقد قانون مطبوعات با مطالعه تطبیقی ، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ، ۱۳۷۷ ، مجری
بررسی تطبیقی اصول و مبانی تبلیغات بازرگانی در جهان معاصر ، ایران و اسلام ، مرکز مطالعات و تحقیقات و سنجش برنامه ای سازمان صدا و سیما ، ۱۳۸۳ ،‌مجری
رهبری در فقه سیاسی و حقوق اساسی ، مرکز مطالعات و تحقیقات و سنجش برنامه های سازمان صدا و سیما ، ۱۳۸۳ ( همکار )
تبلیغات بازرگانی؛ آثار، وضعیت حقوقی و بایسته‌های قانون‌گذاری، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، ۱۳۸۶، مجری
طرح تدوین لایحه قانون‌ تبلیغات بازرگانی، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۱۳۸۷
۹٫ مبانی علمی و حقوقی پیش نویس لایحه قانون تبلیغات بازرگانی ، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۱۳۸۹
. ج ) مقاله های علمی و تخصصی :

تعریف حقوقی مطبوعات ، فصل نامه مطالعاتی و تحقیقاتی رسانه ، شماره ۲۵ ، بهار ۱۳۷۵
وظایف و مسئولیتهای دارنده پروانه ، فصل نامه مطالعاتی و تحقیقاتی رسانه ، شمارة ۲۶ تابستان ۱۳۷۵
شرابط و وظایف مدیر مسئول ، فصل نامه مطالعاتی و تحقیقاتی رسانه ، شمارة ۲۸ ، زمستان ۱۳۷۵
دادگاههای مطبوعاتی ، شرایط و ویژگی ها ، فصل نامه مطالعاتی و تحقیقاتی رسانه ، شمارة ۲۹ ، بهار۱۳۷۶
طنز مطلوب در رسانه ها ( ابعاد حقوقی و فقهی ) ، فصل نامه مطالعاتی و تحقیقاتی رسانه ، شماره ۴۰ زمستان ۱۳۷۸ ، و در ویژه نامه فصل نامه پژوهش و سنجش شماره ۱۳ و ۱۴ ، تابستان ۱۳۷۷
نقد و بررسی تحقیق مرکز تحقیقات استراتژیک در خصوص ، ( احکام حکومتی و مصلحت ) نمایه پژوهش ، شمارة ۴ و ۵ ، تابستان ۱۳۷۷
ایجاب و زوال ( مطالعه تطبیقی ) ، فصل نامه علمی و پژوهشی مدرس ، شمارة ۹ ، زمستان ۱۳۷۷
هیات نظارت بر مطبوعات ( تحلیل و نقد حقوقی ) مجموعه مقالات دومین سمینار بررسی مسائل مطبوعات ایران ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ج ۱ ، ۱۳۷۷
قاعده ولایت حاکم بر ممتنع ، فصل نامه حکومت اسلامی ، شمارة ۱۱ ، بهار ۱۳۷۸
امنیت و شریعت ( نظم عمومی در قواعد و احکام فقهی ) فصل نامه کتاب نقد ، شمارة ۱۴ و ۱۵ ، ‌تابستان ۱۳۷۹
درآمدی بر فقه انتظامی ، فصل نامه دانش انتظامی ، شمارة ۲ و ۳ پاییز ۱۳۷۹
منابع فقه معاملات ، چاپ شده در کتاب حقوق قراردادها در فقه امامیه ، جلد اول ، دفتر همکاری حوزه و دانشگاه ۱۳۷۹
جنبه های حقوقی ماهواره ، فصل نامه پژوهش و سنجش شمارة ۲۶ ، پاییز ۱۳۸۱
تغییر اوضاع و احوال از منظر حقوق تطبیقی ، فصل نامه ، رهنمون شماره ۱، زمستان ۱۳۸۱
رابطه آثار فکری با پدیدآورندگان از دیدگاه حقوق اسلامی، دو فصل نامه پژوهش های حقوقی، ش۳ ،۱۳۸۳
جایگاه حکم حکومتی در نظام سیاسی و حقوق اسلام، مجموعه مقالات پانزدهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، جلد اول ۱۳۸۲
آموزش و رسانه، در حقوق بین الملل و ایران، فصل نامه پژوهش و سنجش، شماره ۳۳ ، بهار۱۳۸۲
مردم سالاری، مقایسه یک نظریه از دو دیدگاه، مجموعه مقالات تبیین مردم سالاری دینی مرکز آموزشی و پژوهشی امام خمینی (‌ره )، قم، جلد اول، ۱۳۸۳
سیر تاریخی قانون مطبوعات، محموعه مقالات جشنواره ( مطبوعات اسلامی ) قم، جلد اول، ۱۳۸۲
وفاق ملی و قانون اساسی، ماهنامه ناظر، شماره ۸، مهر ۱۳۸۲
امنیت و رسانه از دیدگاه حقوق بین الملل و ایران، فصل نامه پژوهش و سنجش، شماره ۳۴ تابستان ۱۳۸۲
جایگاه حقوقی رسالت رسانه ها، فصل نامه پژوهش و سنجش، شماره ۳۵، پاییز ۱۳۸۲
همه پرسی و شورای نگهبان ، فصل نامه حوزه و دانشگاه ش ۶، شماره ۳۳،پاییز ۱۳۸۲
حکم حکومتی ، راهی برای پاسخگویی به نیازهای زمان ، فصل نامه فقه اهل بیت، ش ۳۵ ، پاییز ۱۳۸۲
تعامل دین و رسانه از دیدگاه حقوق ، فصل نامه پژوهشی دانشگاه امام صادق ( ع ) شماره ۲۱، بهار ۱۳۸۳
مبانی قرآنی اختیارات ویژه حاکم اسلامی ، ماهنامه ناظر، شماره ۱۶، تیر ۱۳۸۳
مبانی روانی اختیارات ویژه حاکم اسلامی ، ماهنامه ناظر، شماره ۱۷ ، شهریور ۱۳۸۳
جایگاه حقوق ارتباطات در برنامه چهارم توسعه ، فصل نامه مطالعاتی و تحقیقاتی رسانه ، شماره ۵۸ تابستان ۱۳۸۳
مردم سالاری دینی در قانون اساسی ، فصل نامه پژوهشی دانشگاه امام صادق (‌ع ) ، شماره ۲۲، تابستان ۱۳۸۳
مسئولیت رئیس جمهور در اجرای قانون اساسی ، فصل نامه پژوهشی دانشگاه امام صادق ( ع )، شماره۲۳ ، پاییز ۱۳۸۳
حقوق رسانه ها ( پایه ها – چشم انداز – بایسته ها ) ، فصل نامه پژوهش و سنجش، شماره ۳۹ و ۴۰ ، زمستان ۱۳۸۳
حکومت فقهی و حل مشکلات نو پیدا در مکتب امام خمینی (‌ره ) ، خردنامه همشهری، شماره ۵۱ خرداد ۸۴
حمایت از مالکیت های ادبی و هنری و سیر تحول آن در حقوق ایران ، مجله حقوقی دادگستری شماره ۶۵۰ و ۶۵۱، تابستان ۱۳۸۴
آثار مورد حمایت در حقوق مالکیت های ادبی و هنری ایران و شرایط آن ، فصل نامه پروهشی دانشگاه امام صادق ( ع ) شماره ۲۸ ، زمستان ۱۳۸۴
تعامل حقوق و اخلاق در رسانه‌ها، فصل نامه مطالعاتی و تحقیقاتی رسانه، شماره ۶۶، تابستان ۱۳۸۵
خط‌ و زبان رسانه‌ها از دیدگاه حقوق، فصل‌نامه علمی ترویجی رسانه، شماره ۷۲، زمستان ۱۳۸۶
نظارت همگانی و مبانی دینی و حقوقی آن، فصل‌نامه علمی ترویجی نظارت و بازرسی، شماره ۱، پاییز ۱۳۸۶
آزادی تبلیغات بازرگانی و محدودیت‌های آن از دیدگاه حقوق بین‌الملل، ایران و اسلام، فصل‌نامه علمی ترویجی رسانه، شماره ۷۵، پاییز ۱۳۸۷
مقدمه ای برحقوق رسانه ها،فصل نامه گواه،شماره۱۳،پاییز۱۳۸۷
۴۰٫ کپی رایت درحقوق ایران؛ ازآغاز تاکنون،دوماهنامه فارابی،جشنواره بین المللی فارابی،شماره۸،اردیبهشت۱۳۸۸٫
امربه معروف ونهی ازمنکر درقانون اساسی، فصل‌نامه علمی ترویجی نظارت و بازرسی، شماره ۸، تابستان ۱۳۸۸
اثرجنون درانحلال نکاح،(مشترک با سعید ابراهیمی)، دوفصل نامه فقه وحقوق خانواده(ندای صادق)، شماره۵۰،تابستان۱۳۸۸٫
تاثیرانقلاب اسلامی برکارکردرسانه هابامطالعه موردی درحقوق مطبوعات، فصل‌نامه علمی ترویجی رسانه، شماره ۷۷، بهار۱۳۸۸
حقوق کودک دربرابررسانه ها، فصل نامه علمی پ‍‍ژوهشی خانواده پ‍‍ژوهی، دانشگاه شهیدبهشتی، شماره۲۱،بهار۱۳۸۹
راهبردهای برنامه سازی برای اصلاح الگوی مصرف(باتکیه برمبانی حقوقی ودینی)،فصل نامه علمی پژوهشی پژوهش های ارتباطی،شماره۶۲،تابستان۱۳۸۹٫
تحلیل ماهیت نهاد سیاست های کلی نظام درحقوق اساسی ج.ا.ا. ،( مشترک با هادی طحان نظیف)،معارف اسلامی وحقوق،دانشگاه امام صادق(ع)،شماره۲۸٫
۴۷٫انقلاب اسلامی وآفرینش نقش جدیدرسانه هادرتمدن سازی؛باتاکید برمبانی حقوقی،(منتشرشده درکتاب مجموعه مقالات:)آفاق تمدنی انقلاب اسلامی،انتشارات دانشگاه امام صادق(ع)،۱۳۹۰٫

۴۸٫بنیاددینی رسانه؛رویکردحقوقی،،(منتشرشده درکتاب مجموعه مقالات:)سیاست ،دین،فرهنگ، انتشارات پ‍‍‍‍‍ژوهشگاه فرهنگ،هنروارتباطات وزارت فرهنگ وارشاداسلامی،۱۳۸۹٫

۴۹٫عزاداری امام حسین(ع)وبایسته های آن؛مطالعه موردی:عزت وکرامت نفس،(منتشرشده درکتاب مجموعه مقالات:)عاشوراپژوهی،ج۳، انتشارات دانشگاه امام صادق(ع)،۱۳۸۹٫

۵۰-حقوق مالکیت های معنوی درفقه امامیه،،(منتشرشده درکتاب مجموعه مقالات:)مالکیت ادبی- هنری وحقوق مرتبط، انتشارات پ‍‍‍‍‍ژوهشگاه فرهنگ،هنروارتباطات وزارت فرهنگ وارشاداسلامی،۱۳۸۹٫

۵۱-مطالعه فقهی-حقوقی اصول سیاست خارجی دولت اسلامی،( مشترک با دکتر سید محمد مهدی غمامی)، فصلنامه علمی پ‍‍‍ژوهشی حکومتاسلامی،دبیرخانه مجلس خبرگان،زمستان۱۳۸۹،ش۵۸٫

«اهمیت حق‌گرایی در ارائه پیام‌رسانه از نگاه قرآن»، (مشترک با صادق یزدانی)، فصلنامه رادیو و تلویزیون، شماره ۱۶، تابستان ۱۳۹۰، صص ۹۰ –۱۲۴٫
مطالعه تطبیقی مالکیت نفت و گاز در نظام های ملی و حقوق بین الملل،( مشترک با دکتر مسعود امانی)، فصلنامه علمی پژوهشی نامه مفید( حقوق تطبیقی)، ج۸، ش۱ ،۱۳۹۱٫صص۳-۲۶٫
مطالعه تطبیقی در نظام رقابت در ایران و فرانسه،(مشترک با دکتر سید محمد مهدی غمامی)، پژوهشنامه حقوق اسلامی (دانشگاه امام صادق ع)، ش۳۲، ۱۳۸۹، صص۱۵۳-۱۸۹٫
توابع مبیع، (مشترک با رضا آقا موسی طهرانی)، پژوهشنامه حقوق اسلامی (دانشگاه امام صادق ع)، ش۳۳، تابستان۱۳۹۰، صص ۱۲۱-۱۵۱٫
شرط ارتکازی در فقه امامیه و حقوق ایران، (مشترک با امید توکلی کیا)، پژوهشنامه حقوق اسلامی (دانشگاه امام صادق ع)، ش۳۴،زمستان۱۳۹۰، صص۱۵۱-۱۹۱٫
نسبت سیاست های کلی نظام با احکام حکومتی در حقوق اساسی ایران، (مشترک با هادی طحان نظیف)، پژوهشنامه حقوق اسلامی (دانشگاه امام صادق ع)، ش۳۵، تابستان۱۳۹۱، صص۷۳-۹۵٫
مردم سالاری دینی و امنیت پایدار؛ مبانی و راهبرد های حقوقی، فصلنامه علمی پژوهشی آفاق امنیت، دانشگاه جامع امام حسین(ع)، سال۵، ش۱۴، بهار۱۳۹۱،صص۷-۲۵٫
درآمدی بر نقش مجلس شورای اسلامی در حسن اجرای سیاست های کلی نظام،( مشترک با مصطفی منصوریان)، فصلنامه بررسی های حقوق عمومی، مرکز تحقیقات شورای نگهبان، سال ۲،ش۱،بهر۱۳۹۲،صص۱-۲۳٫۱٫
۶۰٫ مبانی و مصداق های آزادی ارتباطات و اطلاعات در حقوق و اندیشه اسلامی، فصلنامه علمی ترویجی رسانه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ش۹۰، بهار۱۳۹۲
۶۱٫ ماهیت و کارکرد فرامین رهبری در حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران، فصلنامه علمی تخصصی مطالعات حقوقی دولت اسلامی، سازمان بسیج اساتید، ش۴،تابستان۱۳۹۲٫
الگوی راهبردی تامین امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در قوانین برنامه توسعه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، (مقاله برگرفته از پایان نامه ، مشترک با حمید بالایی)، فصلنامه پژوهش های راهبردی سیاست، دانشگاه علامه طباطبایی، ش۵،تابستان۱۳۹۲٫
. د) مقاله های فرهنگی و اجتماعی:

ـ بیش از چهارصد یادداشت و مقاله در مجلات و روزنامه مختلف.

پنجم) ارائه مقاله و سخنرانی در همایش های علمی داخل و خارج از کشور :

نخستین هم اندیشی بین المللی اخلاق روزنامه نگار مسلمان ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،‌۱۳۷۵
دومین سمینار بررسی مسائل مطبوعات ایران ، ۱۳۷۷
اولین همایش صدا و سیمای مطلوب ، ۱۳۷۷
اولین همایش نویسندگان و روزنامه نگاران اروپا و آسیا ، ۱۳۷۶ ( ترکیه )
همایش منطقه ای حقوق ارتباطات ، ۱۳۷۵ ( مالزی )‌
پنجاه و یکمین اجلاس حقوق بشر در سازمان ملل ۱۳۷۸ (‌ژنو )
پانزدهمین کنفرانس وحدت اسلامی ، ۱۳۸۱
همایش قانون اساسی و همه پرسی ، دفتر همکاری حوزه و دانشگاه ، قم ، ۱۳۸۲
همایش تبیین مردم سالاری دینی ، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ، قم ،‌خرداد ۱۳۸۲
نخستین همایش بین المللی مردم سالاری دینی ، دانشگاه علامه طباطبایی ، ۱۳۸۳
همایش حقوق اطفال در اسلام و غرب ، دانشگاه امام صادق (‌ع )‌، آذر ۱۳۸۲
همایش چالش های حقوق مطبوعات ،‌دانشگاه علامه طباطبایی ، ۱۳۸۳
همایش حقوق بشر و آزادی های فردی ، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، شیراز ، ۱۳۸۳
سومین سمینار بررسی مسائل مطبوعات ایران ، ۱۳۸۳ ،‌وزارت ارشاد و دانشگاه علامه طباطبایی
همایش نظارت همگانی و نقش آن در اصلاحات اجتماعی ، ۱۳۸۳ ، سازمان صدا و سیما
همایش امنیت اجتماعی ، نخبگان و مشارکت عمومی ، ( با مشارکت ناجا و دانشگاه تهران ) ، مهر ۱۳۸۴
همایش حقوق بشر؛ از نظریه تا عمل، (با مشارکت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه تهران)، ۱۷ اسفند ۱۳۸۴
دومین کنفرانس بین‌المللی روابط عمومی‌ها، انجمن روابط عمومی‌های ایران، ۲۶ آبان ۱۳۸۵
همایش بین‌المللی اخلاق کسب و کار در عصر جهانی شدن، مرکز ملی مطالعات جهانی‌شدن با همکاری دانشگاه‌های تهران و امام صادق (ع)) بهمن ۱۳۸۵
همایش علمی بررسی سیره سیاسی و اجتماعی پیامبر اعظم (ص)، سازمان عقیدتی سیاسی ناجا، اسفند ۱۳۸۵
کنگره ملی عدالت و تامین اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی، ۱/۳/۱۳۸۶
همایش ملی کنترل جرایم خشونت‌بار، ناجا و دانشگاه تربیت مدرس، ۱۱/۱۰/۱۳۸۶
همایش بین‌المللی جهانی شدن، خصوصی‌‌سازی و عدالت اقتصادی، مرکز مطالعات جهانی‌شدن و همکاران، ۱۷/۱۰/۱۳۸۶
همایش ملی فقه اطلاعاتی، وزارت دفاع، ۱/۱۱/۱۳۸۶
دوره آموزشی تروریسم و مبارزه با آن، دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه، ۱۳/۱۲/۱۳۸۶
همایش ملی انقلاب اسلامی وتمدن سازی،دانشگاه امام صادق(ع)،۱۰/۱۰/۱۳۸۷
کنفرانس بین المللی دادستان ها وحقوقدانان کشورهای اسلامی،حمایت ازحقوق مردم غزه،قوه قضائیه،۲/۲/۱۳۸۸
همایش بین المللی قرآن وروابط بین الملل،وزارت امورخارجه،دانشکده روابط بین الملل،۶/۲/۱۳۸۸
همایش ملی بررسی حقوق مطبوعات، دانشگاه تهران،۱۳/۲/۱۳۸۸
سمیناربین المللی حقوق بشر ازدیدگاه ادیان ابراهیمی، لوزان سوئیس ،شهریور۱۳۸۹
همایش ملی نظم ودانش، شیراز،مهر ماه سال۱۳۸۹
همایش بین المللی حقوق جوانان،دانشگاه تهران،اسفند۱۳۸۹٫
همایش علمی دین وامنیت، قم،آبان۱۳۸۹
همایش «بازخوانی فقهی و حقوقی نهاد‌های اساسی جمهوری اسلامی ایران» ، دانشگاه تهران، ۸/۳/۱۳۹۱
«دومین همایش حقوقی مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط» زیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورخ ۶/۲/۱۳۹۱
«همایش سراسری امنیت پایدار» ، دانشگاه جامع امام حسین (ع)، ۱۰/۳/۱۳۹۱
چهارمین همایش صنعت تبلیغات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۱۲/۷/۱۳۹۰٫
هفتمین کنفرانس بین‌المللی روابط عمومی‌ها، ۸/۸/۱۳۹۰
۳۹- ارائه کرسی آزاد‌ اندیشی با موضوع «تأثیر عنصر زمان و مکان در قوانین و حقوق خانواده» برای استادان دانشگاه خوارزمی، ۱۳/۱۰/۱۳۹۰

۴۰- برگزاری کارگاه «آسیب‌شناسی نظام انتخابات در ایران» برای اعضای بسیج اساتید دانشگاه شیراز، ۱/۸/۱۳۹۰

همایش « صیانت از کرامت انسانی در اندیشه حقوقی اسلام»،کمیسیون حقوق بشر اسلامی، قم،۶/۷/۱۳۹۱٫
« همایش امر به معروف و نهی از منکر در حوزه سیاست»، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، ۲۸/۸/۱۳۹۱٫
و…

ششم ) راهنمایی و مشاوره پایان نامه ها :

فهرست راهنمایی و مشاوره پایان نامه ها :

(بررسی فقهی و حقوقی مالیات در حکومت اسلامی ) ،‌حمزه زارع شاهی ، ۱۳۸۴ ،‌استاد مشاور
( ایجاب و قبول در حقوق موضوعه و مقایسه آن با حقوق مصر ) ،‌رضا چراغعلی ، ۱۳۸۱ ، استادراهنما
(‌بررسی تعهدات موجر در برابر مستاجر در اجاره اشیاء با مطالعه تطبیقی در حقوق مصر ) محمدحسین فلاح ، ۱۳۸۱ ، استاد مشاور
( ضمان درک در فقه ، حقوق ایران و فرانسه ) مسعود امانی ، ۱۳۸۱ ، استاد مشاور
(‌ بررسی نقش هیات منصفه در جرایم مطبوعاتی ایران و مقایسه آن با حقوق فرانسه) نعمت‌الله جباری ۳۸۱ ، استاد مشاور
( حقوق رسانه ها ) ، فرشته جعفری ، ۱۳۸۲ ، استاد راهنما
( حضانت و بررسی آن در قانون مدنی ایران ) ، لیلی کریمیان ، ۱۳۸۱ ، استاد راهنما
( بررسی موارد رجوع به داوری و شرایط آن در حقوق داخلی ایران و فقه ) کیان شصت فولادی ۱۳۸۳ استاد راهنما
( حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای با مطالعه تطبیقی با معاهدات بین المللی ) محمدمهدی حسن پور ، ۱۳۸۳ ، استاد مشاور
( ماهیت حقوقی تبدیل تعهد و آثار آن و مقایسه تطبیقی آن با حقوق مصر ) ، حسن برجی ، ۱۳۸۳ ،‌ استاد مشاور
( مبانی فقهی آزادی بیان در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ) ،‌حامد مایلی ، ۱۳۸۳ استاد مشاور .
بررسی تعهدات پیمانکار در قبال کارفرما و اشخاص ثالث، ابوالفضل حسین‌قلی، ۱۳۸۳، استاد راهنما
( قواعد اختصاصی قراردادهای تجاری الکترونیکی ) مرتضی صالحی ناصح ، ۱۳۸۴ استاد راهنما
( بررسی چگونگی نظارت شورای نگهبان بر انتخابات ) میثم اسلام پناه ، ۱۳۸۴ ، استاد راهنما
( اقرار در حقوق ایران و مصر ) ، روح الله رضائیان ، ۱۳۸۴ ،‌استاد راهنما
( مسئولیت مدنی ناشی از ابطال انتخابات ) ، نادر نیکنامی ، ۱۳۸۴ ، استاد راهنما
(ورشکستگی در فقه امامیه، حقوق ایران و مصر)، علی‌رضا عالی‌پناه، ۱۳۸۴، استاد مشاور
(مطالعه تطبیقی انتفای قرار داد یا هدف آن در فقه، حقوق ایران و انگلستان)، مجید سربازیان، ۱۳۸۴، استاد راهنما
(حفظ حقوق شهروندی در پرتو اصول حاکم بر دادرسی منصفانه در فقه امامیه، اسناد بین‌المللی و حقوق داخلی)، حسین قربان‌زاده، ۱۳۸۴، استاد مشاور
آثار و روش‌های پدیده مداخله در قیمت(در بورس)، مرتضی شبانی، ۱۳۸۴، استاد مشاور
بررسی مبنا، حدود اعتبار و تعارض امارات در قانون مدنی و فقه، عبدالخالق عباس‌پور، ۱۳۸۴، استاد راهنما
مطالعه تطبیقی آیین دادرسی و دادگاه ویژه روحانیت با دادسرا و دادگاه عمومی انقلاب، مهدی اسماعیلی، ۱۳۸۵، استاد مشاور
مسئولیت مدنی وکلای دادگستری در حقوق ایران با مطالعه تطبیقی در فقه امامیه و حقوق انگلستان، علیرضا مشهدی‌زاده، ۱۳۸۵، استاد مشاور
قابلیت استناد قراردادها در حقوق ایران با مطالعه تطبیقی در حقوق فرانسه و مصر، رساله دکتری محمدحسن اسدی، ۱۳۸۶، استاد مشاور
معناشناسی حقوق زن از منظر قرآن کریم و مقایسه آن با کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان، رساله دکتری فائزه عظیم‌زاده اردبیلی، ۱۳۸۶، استاد مشاور
سیاست جنایی جمهوری اسلامی ایران در استفاده از تجهیزات ماهواره (مطالعه تطبیقی با کشورهای مصر، عربستان و چین)، مجتبی جاویدی، ۱۳۸۶، استاد مشاور
مطالعه تطبیقی حقوق مصرف‌کننده در فقه امامیه، حقوق ایران و آمریکا، مهدی رنجبر آذربایجانی، ۱۳۸۶، استاد مشاور
پیش‌فروش ساختمان در حقوق ایران، فقه امامیه و حقوق فرانسه، مهدی ممی‌زاده، ۱۳۸۶، استاد مشاور
بیع‌ اموال غیرمادی در حقوق ایران با مطالعه تطبیقی در فقه امامیه و حقوق مصر، یاسر شاکری حسین‌آباد، ۱۳۸۶، استاد راهنما
محدودیت‌های اصل آزادی قراردادها در فقه امامیه و حقوق ایران، حسین هوشمند فیروزآبادی، ۱۳۸۶، استاد راهنما
حقوق ناظر بر رعایت حریم خصوصی افراد در قوانین حاکم بر تلویزیون‌های فرانسه، انگلیس و ایران، علیرضا نیک‌اندیش، ۱۳۸۶، استاد راهنما
حقوق طراحی‌های صنعتی (مطالعه تطبیقی در حقوق ایران، فقه امامیه و اسناد بین‌المللی)، صادق مهردوست، ۱۳۸۷، استاد مشاور
تسلیم مبیع وثمن و آثار آن در کنوانسیون بیع بین‌المللی کالا و مقایسه آن با فقه، حقوق ایران و سوریه، رساله دکتری محسن رسوق، ۱۳۸۷، استاد راهنما
قلمرو اختیارات و وظایف ولی فقیه در قانون اساسی، سید محمد‌هادی راجی، ۱۳۸۷، استاد راهنما
ضمانت شخص ثالث از حسن اجرای قرارداد در حقوق ایران و فقه امامیه، عبدالکریم احمدی قوهکی، ۱۳۸۷، استاد راهنما
مسئولیت مدنی ناشی از ایفای مسئولیت نمایندگی مجلس در حقوق ایران با مطالعه تطبیقی در فقه امامیه و مجلس اتحادیه اروپا، مالک رحمتی، ۱۳۸۷، استاد راهنما
سیاست جنایی جمهوری اسلامی ایران در حوزه مطبوعات با مطالعه تطبیقی در حقوق آمریکا، محمدسرشار، ۱۳۸۷، استاد راهنما
حقوق مخاطب دربرابررسانه های جمعی ایران، انگلیس و آمریکا، سیدبشیر حسینی، ۱۳۸۷، استاد راهنما
تادیب کودک از منظر فقه امامیه و مقایسه آن باحقوق ایران، محمدجواد حسین خانی، ۱۳۸۷، استاد مشاور
مسوولیت ناشی از تخریب محیط زیست؛مطالعه تطبیقی درحقوق ایران،فرانسه،اسنادبین المللی وفقه،رساله دکتری،عزیزالله فهیمی،۱۳۸۸،استادمشاور
ماهیت وجایگاه سیاست های کلی نظام درحقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران،هادی طحان نظیف،۱۳۸۸،استادراهنما
جایگاه حقوقی ووظایف مجلس خبرگان درجمهوری اسلامی ایران درنظر وعمل،فرامرزعطریان،۱۳۸۸استادمشاور
اصل رضایی بودن اعمال حقوقی واستثنائات آن وشیوه های ا برازاراده،رساله دکتری،علی رفیعی مقدم،۱۳۸۸،استادمشاور
حمایت کیفری ازحریم خصوصی درزمینه اطلاعات؛مطالعه تطبیقی درفقه امامیه،حقوق کیفری ایران وایالات متحده آمریکا،رساله دکتری،فریدمحسنی،استادمشاور
معامله اعضای بدن انسان درفقه امامیه وحقوق ایران بامطالعه تطبیقی درحقوق انگلیس،محمدمصطفی دعاگویی،۱۳۸۸،استادمشاور
بررسی اولویت مصلحت گرایی یاحقیقت محوری درارائه پیام براساس آموزه های قرآن،صادق یزدانی،۱۳۸۸،استادراهنما
بررسی اصل لزوم ایقاع ،آثار واحکام آن بامطالعه تطبیقی درحقوق فرانسه، یاسرسهرابی،۱۳۸۸، استادراهنما
حقوق فرهنگی شهروندان درمبانی اسلامی وقانون اساسی، محسن داوری،۱۳۸۸، استاد مشاور
ماهیت وآثارحقوقی قراردادهای نفتی دربخش بالا دستی(مطالعه تطبیقی درفقه وحقوق ایران) ، مسعود امانی ، رساله دکتری ،۱۳۸۸، استاد راهنما
سرپرستی کودکان بدون سرپرست درحقوق ایران وفقه امامیه ومقایسه آن با نهادفرزند خواندگی در حقوق انگلستان، سید عبدالحسین دستغیب ، ۱۳۸۸، استاد مشاور
حقوق رقابت درفقه امامیه ، حقوق ایران واتحادیه اروپا، مهدی رشوند بوکانی، رساله دکتری ،۱۳۸۹، استاد مشاور
بیماری های صعب العلاج و تاثیر آنها بر روابط زوجین درحقوق ایران با مطالعه تطبیقی در حقوق مصر و فقه مذاهب اسلامی، محمد سلیمانی باغشاه، ۱۳۸۹، استادراهنما
سیاست جنایی جمهوری اسلامی ایران درقبال جرایم علیه اخلاق حسنه، علی غلامی ، رساله دکتری ، ۱۳۸۹،استادراهنما
روابط میان قوا درحقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران با نگاهی به نظریه کنترل وتعادل قوا ، علی بهادری جهرمی ، ۱۳۸۹، استادمشاور
دادرسی غیابی درامور مدنی ، مجتبی سلماسی ،۱۳۸۹ ، استاد راهنما
مسئولیت مدنی ناشی ازتبلیغات بازرگانی،سجادفصیحی،۱۳۸۹،استادراهنما
قانون جامع رسانه های همگانی در جمهوری اسلامی ایران(ضرورت یابی و امکان سنجی)،محمد صادق نصراللهی،۱۳۸۹،استاد مشاور.
نظریه جمع در مردم سالاری ، محمد رضا مرندی، رساله دکتری، ۲۱/۷/۱۳۸۹، استاد مشاور.
اهدای گامت وجنین در فقه امامیه، حقوق ایران، فرانسه و مصر، احمد محمدی باردئی، رساله دکتری،۱۳۹۰، استاد راهنما.
ماهیت و آثار معاملات متقابل در حقوق ایران و فقه امامیه با مطالعه تطبیقی در قرارداد افست، رضا آقا موسی تهرانی،۱۳۹۰، استاد مشاور.
نظام هنجاری اطلاع‌رسانی در فقه شیعه، عبدالله جلالی، ۱۳۹۰، دانشگاه صدا و سیما، قم، استاد راهنما
زوال حق شفعه و آثار آن در حقوق ایران و فقه عامه ، روح الله فراتی،۱۳۹۰، استاد مشاور.
مسئولیت مدنی ناشی از اظهارات مقامات دولتی درحقوق ایران وانگلیس ، عبدالله باقری ،۱۳۹۰، استاد راهنما.
الگوی راهبردی حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران در تامین امنیت ملی، حمید بالایی، ۱۳۹۱، استاد راهنما.
مسئولیت مدنی دولت ناشی از بلایای طبیعی در حقوق ایران و اسناد بین المللی، بهمن سلیمانی، ۱۳۹۱، استاد راهنما.
تکافل خانواده در فقه مذاهب اسلامی، حقوق ایران، و مقایسه آن با بیمه عمر،محمد امین کیخا فرزانه، ۱۳۹۱،استاد راهنما.
شرط ارتکازی درفقه امامیه، حقوق ایران وفرانسه ، امید توکلی کیا، ،۱۳۹۱، استاد راهنما.
ضوابط تشخیص مقتضای ذات عقد در حقوق ایران و فقه امامیه، محمد منصوری، ۱۳۹۱، استاد راهنما.
مشروعیت دولت در فقه سیاسی شیعی با تاکید بر واقعه کربلا، حسن امجدیان، ۱۳۹۱، استاد مشاور.
قواعد عمومی حاکم بر عقود اذنی در حقوق ایران و فقه اسلامی، محسن خیری،۱۳۹۱، استاد مشاور.
کسب خبر و انتشار آن در حقوق داخلی و بین المللی، عبدالحمید قبادی، ۱۳۹۱، استاد راهنما.
جایگاه و کارکرد احزاب در حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران با توجه به نظریه ولایت فقیه ، مرتضی کامل نواب، ۱۳۹۲، استاد راهنما.
حق مشارکت عمومی در حقوق بین الملل و مبانی حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران، مرتضی حاج علی خمسه، ۳۱//۶/۱۳۹۲، استاد مشاور.
مبانی و قلمرو سوگند(مطالعه تطبیقی در فقه امامیه و حقوق ایران، مصر و فرانسه)، سید مهدی شریفی، ۱۳/۸/۱۳۹۲،استاد راهنما.
بررسی سند حقوق امنیت ملی آمریکا، درآمدی بر طراحی الگوی مطلوب جمهوری اسلامی ایران مهدی شیدایی، دانشگاه جامع امام حسین (ع)، ۱۹/۸/۱۳۹۲،استاد راهنما.
برنامه جهانی مبارزه با فساد حکومتی با مطالعه تطبیقی سیره حکومت علوی، میلاد قطبی، ۲۸/۹/۱۳۹۲، استاد راهنما.
۷۶٫بررسی و نقد آراء تفسیری شورای نگهبان در پرتو مکاتب تفسیری ، محمد رضا اصغری شورستانی، ۲۲/۱۰/۱۳۹۲،،استاد راهنما.
تدوین الگوی نیروی انتظامی اسلامی با تاکید بر منابع انسانی، رساله دکتری، محمودتشکری، دانشگاه عالی دفاع ملی، ۱۰/۱۲/۱۳۹۲،استاد راهنما.
مبانی استثنائات وارد بر حریم خصوصی در نظام حقوقی اسلام با تاکید بر لایحه حمایت از حریم خصوصی و طرح جامع ارتباطات و فناوری اطلاعات، سید محمدحسین میرعماد، ۲۰/۱۲/۱۳۹۲، استاد مشاور.
تفاوت مبانی نظریه تعهدات در دو نظام رومی- ژرمنی و فقه امامیه و آثار آن در حقوق قراردادهای ایران و فرانسه، رساله دکتری، عطاءالله بیگدلی، ۱۰/۳/۱۳۹۳، استاد مشاور.
مبانی و آثار نظارت غیر قضایی بر مصوبات قوه مجریه در ایران و فرانسه، امیر حسین اصل زعیم، ۵/۶/۱۳۹۳، استاد راهنما.
بررسی کرامت انسانی با تأکید بر مطالعه مجازات های ترذیلی و خشن، حمید رضا قنبریان، ۱۸/۶/۱۳۹۳، استاد مشاور.
تالیف قلوب درفقه سیاسی امامیه، قاسم عزیزپور، دانشگاه شهید مطهری، ۲۳ /۶/۱۳۹۳، استاد مشاور.
مبانی خیارات در حقوق ایران و فقه مذاهب اسلامی، میثم شکوهی، ۲۹/۶/۱۳۹۳، استاد مشاور.
تحلیل تطبیقی استفاضه در اثبات دعاوی از منظر فقه اسلامی، حقوق ایران و فرانسه، نیما علیجان نژاد، دانشگاه تهران، ۲۹/۶/۱۳۹۳، استاد مشاور.
امکان سنجی تأسیس نهاد خسارت تنبیهی در فقه و حقوق ایران ؛ با مطالعه تطبیقی در حقوق آمریکا، ابوالفضل قوی البنیه، ۳۰/۶/۱۳۹۳، استاد راهنما.
نقض قابل پیش بینی قرارداد در فقه امامیه،حقوق ایران (با مطالعه تطبیقی انگلیس،آمریکا،اسناد بین المللی و آراء صادره از دادگاهها و مراجع داوری)، رساله دکتری، جعفرعسکری، ۳۰/۶/۱۳۹۳، استاد مشاور.
تحلیل حقوقی حاکمیت از دیدگاه امامیه (از ظهوراسلام تا عصر اموی)، محمد جواد خزائلی، ۸/۷/۱۳۹۳، استاد مشاور.
فتوای معیار در نظام قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران، فاطمه هادوی، دانشگاه تهران، پردیس فارابی، ۲۹/۷/۱۳۹۳، استاد مشاور.
صلاحیت شورای نگهبان در رسیدگی به مصوبات نهادهای غیر مجلس؛ مطالعه تطبیقی با شورای قانون اساسی فرانسه، علیرضا نوری، ۲۷/۸/۱۳۹۳، استادراهنما.
ماهیت و آثار گفتگوهای مقدماتی در قراردادها در حقوق ایران با مطالعة تطبیقی فقه امامیه و حقوق فرانسه ، سجاد سند گل، ۲۴/۱۲/۱۳۹۳، استاد راهنما.
مفهوم امانت و رابطه آن با اذن در فقه و حقوق ایران و انگلیس، محمد کربلایی، ۶/۴/۱۳۹۴، استاد راهنما.

هفتم) سایر فعالیتها :

استاد راهنما و ناظر طرح بزرگ بررسی خلاهای حقوقی زن و کودک ، شورای عالی انقلاب فرهنگی
ناظر علمی طرح ( حقوق خصوصی شهروندان درمقابل رسانه ها ) ،‌مرکز مطالعات و تحقیقات و سنجش برنامه های سازمان صدا و سیما
طراحی دروس و سرفصل های :
الف ) رشته حقوق خصوصی و فقه تطبیقی برای مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مذاهب اسلامی

ب ) رشته حقوق عمومی و فقه تطبیقی برای مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مذاهب اسلامی

ج ) رشته حقوق جزا و فقه تطبیقی برای مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مذاهب اسلامی

د ) گرایش حقوق ارتباطات برای دانشگاه امام صادق ( ع )

هـ ) گرایش حقوق رسانه ها برای دانشکده صدا و سیما

عضو هیات داوران جشنواره مطبوعات (‌بخش فقه و معارف اسلامی ) ۱۳۷۵ و ۱۳۷۶ و ۱۳۸۵
مدیر مسئول فصل نامه علمی ، تخصصی رسانه ، ۱۳۷۴ – ۱۳۷۶
عضو هیات علمی فصل نامه علمی پژوهشی دانش انتظامی ، ۱۳۷۸ تاکنون
عضو هیات تحریریه فصل نامه علمی پژوهشی پژوهش و سنجش ، ۱۳۸۴ تاکنون
عضو هیات تحریریه فصل نامه دانش و پژوهش ، ۱۳۸۳ تاکنون
عضو هیئت تحریریه فصل نامه امنیت، دفتر مطالعات و تحقیقات امنیتی وزارت کشور
عضو هیئت تحریریه فصل‌نامه علمی – ترویجی نظارت و بازرسی، سازمان بازرسی کل ناجا
عضو هیئت تحریریه فصل‌نامه مدیریت بحران، دانشگاه امام حسین علیه‌السلام
عضو هیئت تحریریه فصل‌نامه علمی ترویجی رسانه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
عضو هیئت تحریریه فصل‌نامه مجله حقوقی دادگستری، قوه قضائیه
مشاور علمی اندیشه نامه امام علی ( ع ) ( مباحث حقوقی ) ، جلد ۱۲ ، ۱۳۷۹ (‌پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی )
عضو هیات داوری پژوهش برتر در زمینه امنیت اجتماعی ( ناجا ) ، سال های ۸۲ و ۸۳
عضو هیات داوری پژوهش فرهنگی سال (‌بخش حقوقی ) از سال ۱۳۸۱
عضو هیات داوری پژوهش برگزیده سازمان صدا و سیما از سال ۱۳۸۲
عضو هیات امنای سازمان تحقیقات و مطالعات نیروی انتظامی با حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، از سال ۱۳۸۵و تمدید در سال۱۳۹۰٫
عضو اتاق فکر و کمیته مفهوم‌سازی حقوق بشر، وزارت امور خارجه، از سال ۱۳۸۶
عضو اتاق فکرستادمبارزه باموادمخدر،ازسال۱۳۸۶
مشارکت در تاسیس وطراحی دروس دانشکده ارتباطات دانشگاه سوره، ۱۳۸۷
عضو کارگروه تخصصی علوم اجتماعی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشورع۱۳۸۵٫
رئیس هیئت علمی همایش ملی «مبانی حقوق شهروندی»، قوه قضائیه، تیر ۱۳۸۶
عضو اصلی کمیته انتظامی اعضای هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع)، از سال ۱۳۸۵
ناظر علمی طرح «استاندارد‌سازی شاخص رشد جرایم کشور»، سازمان تحقیقات و مطالعات ناجا، ۱۳۸۳
عضو هیئت امنای دانشگاه علوم قضایی ، با حکم رئیس قوه قضاییه ،از سال ۱۳۸۸
عضویت در هیئت تحریریه فصلنامه علمی پژوهشی « دیدگاه‌های حقوقی قضایی» ، دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری.
عضو اندیشکده فقه و حقوق اسلامی، وابسته به مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،۱۳۹۱٫
عضو کارگروه تحول و ارتقای رشته حقوق شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۱۳۸۹
عضو « کار گروه ویژه فرهنگ، ارتباطات و رسانه»، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری،و شورای عالی انقلاب فرهنگی(شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی)،۱۳۹۱٫
عضو و رئیس کمیته برنامه ریزی انرژی ، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ۱۳۸۹
عضو و رئیس کمیته فقه، حقوق و روابط بین الملل گروه انرژی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ۱۳۸۸
رئیس کمیته بهینه سازی قوانین و اصلاح نظام های اداری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ریاست جمهوری، ۱۳۸۳
عضو و رئیس ستاد سیاستگذاری نمایشگاه یاد یار مهربان، از سال ۱۳۸۴ تا کنون
عضو شورای راهبردی شبکه یک سیما، ۱۳۸۹
مشاور فرهنگی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، ۱۳۷۳
دبیر نخستین هم تندیشی اخلاق روزنامه نگاران مسلمان، ۱۳۷۵