باز نشر به مناسبت سالگرد شهادت استاد

حقوق بشر وشهروندی از دیدگاه شهید مطهری

گذشت سالهای مدید از شهادت استاد مرتضی مطهری نه تنها نتوانسته است از عظمت شخصیت و تأثیر آرای وی بکاهد، که روز به روز بر اهمیت مراجعه به آثار وی افزوده شده است. آثار مطهری که به تأیید امام راحل «بی استثنا خوب و آموزنده است»، گنجینه گران بهای اندیشه ناب و روز آمد اسلامی است که مرتب باید بازخوانی شده و مبنای گفتگو و عمل قرار گیرد؛ خصوصا آن که به درستی آرای ایشان زیر بنای فکری نظام جمهوری اسلامی ایران نیز معرفی شده و می شود.
… ادامه

باز نشر به مناسبت سالگرد شهادت آیه الله سید محمدباقر صدر

بازخوانی نظریه «منطقه الفراغ»

این روزها سالگرد شهادت آیه الله سید محمدباقر صدر را پشت سر می گذاریم. شخصیت وی از جنبه های مختلفی مثل نبوغ علمی، سجایای اخلاقی و درایت و شجاعت سیاسی قابل مطالعه و درس آموزی است.یکی از دیگر جنبه های شخصیت او نظریه هایی است که در عرصه حقوق ارائه کرد و تاثیراتی که این نظریه ها بر حقوق ایران و اسلام برجا نهاد. نوشته حاضرقرائتی نو از یک نظریه معروف ایشان، یعنی نظریه منطقه الفراغ، است.

حریم خصوصی و فرمان امام

سندی پر افتخار در تاریخ فقه شیعه

اواخر آذر سالگرد صدور یکی از مهم ترین بیانیه های امام (ره) در تاریخ انقلاب است. موضوع این بیانیه حریم خصوصی است که لزوم رعایت حرمت آن از جمله موضوعات رایج مباحث حقوقی و سیاسی است.
گفته اند مصونیت این حوزه از زندگی شهروندان، کمترین حق آنان است که باید محترم شمرده شود و این را از مظاهر تمدن “نوین” برشمرده اند. به همین جهت

سخنرانی دکتر محسن اسماعیلی در هفتمین جلسه مجلس خبرگان رهبری

دو شرط پیروزی و چهار عامل شکست

ما و همه کسانی که دل در گرو این حرکت مقدس الهی دارند، حداقل دو وظیفه سنگین بر دوش داریم؛ یکی آنکه همواره مراقب انگیزه های درونی خود باشیم و ضمن استمداد مداوم از محضر باری تعالی، به طرز سختگیرانه و وسوسه آمیزی مراقبت کنیم تا مبادا حتی در اعماق ضمیر خویش دچار خودخواهی، قدرت طلبی، درشت گویی، خودشیفتگی یا دنیازدگی شویم

حقوق متقابل شهروندان در سبک زندگی دینی بر اساس حدیث نبوی (ص)

از حقوق شهروندان است: پاسخ مثبت به درخواست‌ها

یکی از نام‌های خداوند بزرگ «المُجِيبُ» است؛ یعنی کسی که به درخواست‌های بندگانش پاسخ مثبت می‌دهد. پیامبر اسلام (ص) نیز تجلی این نام نیکوی الهی بود، تا آنجا که امام باقر علیه‌السلام از آن به عنوان سیره ثابت ایشان یاد کرده و می‌فرماید: «شیوه فرستاده پروردگار آن بود که دعوت‌ها را می‌پذیرفت.» ما نیز که مامور به تخلّق به اخلاق الهی هستیم، باید چنین باشیم و دستور پیشوای خود را فراموش نکنیم.

سخنرانی/ همایش الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

کرامت انسان محور الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت است

عضو حقوقدان شورای نگهبان احیای کرامت انسانها را هدف اصلی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خواند و گفت: انسان هم محور این الگو و هم هدف الگو است و این پیشرفت جز با مشارکت همگانی حاصل نمی‌شود.

در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان

حقوق؛ بایدها و نبایدها – وظایف و مسئولیت های ما در برابر حقوق

دکتر محسن اسماعیلی سه شنبه شب (۲۱ ارذیبهشت ماه ۱۳۸۹) در تالار اندیشه دانشکده ادبیات دانشگاه شهید باهنر کرمان در جمع دانشجویان حقوق گفت: اگر بنای خلقت بر اساس حق است که هست و اگر تداوم ملک به اجرای عدالت است که هست ، طبیعتا رشته حقوق دارای رسالت سنگینی است که هیچگاه نباید این رسالت بزرگ فراموش شود. این رشته پیش از آنکه راهی برای امرار معاش باشد فرصتی برای ایفای رسالت است و حقوقدانان واقعی کسانی هستند که توانسته اند با از خودگذشتگی تنها به ماهیت این رشته و هدف والای این رشته دست یابند.

سخنرانی در همایش امنیت و اضباط اجتماعی

ماهیت طرح حجاب و عفاف فرهنگی است/ هیچگاه متخلفان با توصیه قانونگرا نشده اند

‌ماهیت اصلی طرح حجاب و عفاف فرهنگی است اما در کنار آن باید اقدامات انتظامی را نیز بکار گرفت زیرا هیچگاه متخلفان با توصیه قانونگرا نشده اند و در این طرح نیز نمی توان تنها به ارشاد متخلفان اکتفا کرد.

لزوم آموزش همگانی حقوق شهروندی

اسلام در دفاع از حقوق شهروندان پیشتاز بوده است

عضو حقوقدان شورای نگهبان در مراسم افتتاح و بهره برداری از مرکز جدید کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی با تشریح ۲ اشتباه رایج در مباحث مربوط به حقوق بشر و حقوق شهروندی ، گفت: به شهادت تاریخ ، اسلام و ایران در دفاع از حقوق مردم پیشتاز بوده اند.

این کجاو آن کجا؟

مبنای حق نظارت همگانی در نظام اسلامی

اساسی‌ترین پرسش در زمینه نظارت مردم بر قدرت سیاسی آن است که این حق بر چه مبنایی استوار است ؟ چرا «مردم» حق دارند بر کارکرد نهادهای حکومتی نظارت کنند، پرسش نمایند و اگر انتقاد و اعتراضی دارند، آزادانه بیان کرده و جریان امور را به گونه‌ای که می‌خواهند، تغییر دهند؟

میلاد خجسته حضرت رضا صلوات الله علیه مبارک باد

پیام کتبی امام هشتم ( ع ) به دوستان و شیعیان خویش

از نگاه دیگران

میلاد خجسته حضرت رضا صلوات الله علیه مبارک باد

پیام کتبی امام هشتم ( ع ) به دوستان و شیعیان خویش

به مناسبت فرارسیدن ماه شریف ذی القعده

بهار مراقبت و رشد و کمال

به مناسبت سالروز شهادت امام صادق علیه السلام

اندرزهای مهم رییس مذهب