به مناسبت سالگرد شهادت آیه الله سید محمدباقر صدر

بازخوانی نظریه «منطقه الفراغ»

این روزها سالگرد شهادت آیه الله سید محمدباقر صدر را پشت سر می گذاریم. شخصیت وی از جنبه های مختلفی مثل نبوغ علمی، سجایای اخلاقی و درایت و شجاعت سیاسی قابل مطالعه و درس آموزی است.یکی از دیگر جنبه های شخصیت او نظریه هایی است که در عرصه حقوق ارائه کرد و تاثیراتی که این نظریه ها بر حقوق ایران و اسلام برجا نهاد. نوشته حاضرقرائتی نو از یک نظریه معروف ایشان، یعنی نظریه منطقه الفراغ، است.

حقوق متقابل شهروندان در سبک زندگی دینی بر اساس حدیث نبوی (ص)

از حقوق شهروندان است: پاسخ مثبت به درخواست‌ها

یکی از نام‌های خداوند بزرگ «المُجِيبُ» است؛ یعنی کسی که به درخواست‌های بندگانش پاسخ مثبت می‌دهد. پیامبر اسلام (ص) نیز تجلی این نام نیکوی الهی بود، تا آنجا که امام باقر علیه‌السلام از آن به عنوان سیره ثابت ایشان یاد کرده و می‌فرماید: «شیوه فرستاده پروردگار آن بود که دعوت‌ها را می‌پذیرفت.» ما نیز که مامور به تخلّق به اخلاق الهی هستیم، باید چنین باشیم و دستور پیشوای خود را فراموش نکنیم.

سخنرانی/ همایش الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

کرامت انسان محور الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت است

عضو حقوقدان شورای نگهبان احیای کرامت انسانها را هدف اصلی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خواند و گفت: انسان هم محور این الگو و هم هدف الگو است و این پیشرفت جز با مشارکت همگانی حاصل نمی‌شود.

در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان

حقوق؛ بایدها و نبایدها – وظایف و مسئولیت های ما در برابر حقوق

دکتر محسن اسماعیلی سه شنبه شب (۲۱ ارذیبهشت ماه ۱۳۸۹) در تالار اندیشه دانشکده ادبیات دانشگاه شهید باهنر کرمان در جمع دانشجویان حقوق گفت: اگر بنای خلقت بر اساس حق است که هست و اگر تداوم ملک به اجرای عدالت است که هست ، طبیعتا رشته حقوق دارای رسالت سنگینی است که هیچگاه نباید این رسالت بزرگ فراموش شود. این رشته پیش از آنکه راهی برای امرار معاش باشد فرصتی برای ایفای رسالت است و حقوقدانان واقعی کسانی هستند که توانسته اند با از خودگذشتگی تنها به ماهیت این رشته و هدف والای این رشته دست یابند.

سخنرانی در همایش امنیت و اضباط اجتماعی

ماهیت طرح حجاب و عفاف فرهنگی است/ هیچگاه متخلفان با توصیه قانونگرا نشده اند

‌ماهیت اصلی طرح حجاب و عفاف فرهنگی است اما در کنار آن باید اقدامات انتظامی را نیز بکار گرفت زیرا هیچگاه متخلفان با توصیه قانونگرا نشده اند و در این طرح نیز نمی توان تنها به ارشاد متخلفان اکتفا کرد.

لزوم آموزش همگانی حقوق شهروندی

اسلام در دفاع از حقوق شهروندان پیشتاز بوده است

عضو حقوقدان شورای نگهبان در مراسم افتتاح و بهره برداری از مرکز جدید کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی با تشریح ۲ اشتباه رایج در مباحث مربوط به حقوق بشر و حقوق شهروندی ، گفت: به شهادت تاریخ ، اسلام و ایران در دفاع از حقوق مردم پیشتاز بوده اند.

این کجاو آن کجا؟

مبنای حق نظارت همگانی در نظام اسلامی

اساسی‌ترین پرسش در زمینه نظارت مردم بر قدرت سیاسی آن است که این حق بر چه مبنایی استوار است ؟ چرا «مردم» حق دارند بر کارکرد نهادهای حکومتی نظارت کنند، پرسش نمایند و اگر انتقاد و اعتراضی دارند، آزادانه بیان کرده و جریان امور را به گونه‌ای که می‌خواهند، تغییر دهند؟

تفاوت‌ها و امتیازها

نظارت همگانی در نظام مردم سالاری دینی

چگونگی کنترل «قدرت سیاسی» و جلوگیری از فساد حاکمان از مهم‌ترین دغدغه‌های دنیای امروز ما است و به همین جهت هیچ یک از نظریه‌های نظام‌های سیاسی نمی‌تواند خود را فارغ از پاسخگویی به آن بداند. در این میان نظام‌های سیاسی مردم سالار مدّعی هستند که با پیش‌بینی سازوکارهایی برای اعمال نظارت همگانی، توانسته‌اند به مهار قدرت دست یابند.

حریم خصوصی و فرمان امام

سندی پر افتخار در تاریخ فقه شیعه

اواخر آذر سالگرد صدور یکی از مهم ترین بیانیه های امام (ره) در تاریخ انقلاب است. موضوع این بیانیه حریم خصوصی است که لزوم رعایت حرمت آن از جمله موضوعات رایج مباحث حقوقی و سیاسی است.

از نگاه امام و رهبری

مردمسالاری دینی عاریتی نیست

مروری بر بیانات هر سال رهبر فرزانه انقلاب در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) نشان می دهد که معظمٌ له از این فرصت بزرگ برای تبیین ابعاد اندیشه امام و راهبردهای تحقق آن بهترین بهره را می برند. ایشان در این سخنرانی های سالانه، به تناسب شرایط روز، تبیینی نو و کارآمد از اندیشه های امام ارائه می دهند که ضمن پاسخگویی به برخی شبهات، راه آینده را نیز ترسیم می کند. به عقیده نگارنده جا دارد که مراجع مسئول، مجموعه این بیست و پنج سخنرانی را از این دیدگاه مورد مطالعه قرار دهند. بی تردید نتیجه این تحقیق یافتن محکمات اندیشه امام و اصول تفسیر آن بر اساس مقتضیات زمان خواهد بود؛ چیزی که به شدت مورد نیاز ما است.

دکتر محسن اسماعیلی در جلسه شرح و تفسیر نهج البلاغه

تفاوت افکار و سلیقه‌ها نعمت است/ تقیه؛ یک تاکتیک مدیریتی

دکتر محسن اسماعیلی در جلسه شرح و تفسیر نهج البلاغه

ملاک معروف و منکر، شرع و عقل است نه سلیقه و تمایلات

از نگاه دیگران

دکتر محسن اسماعیلی در جلسه شرح و تفسیر نهج البلاغه

تفاوت افکار و سلیقه‌ها نعمت است/ تقیه؛ یک تاکتیک مدیریتی

دکتر محسن اسماعیلی در جلسه شرح و تفسیر نهج البلاغه

ملاک معروف و منکر، شرع و عقل است نه سلیقه و تمایلات

هفته بسیج، به یاددوستان شهید و برای شهیدان زنده

بسیج؛ میقات پابرهنگان

دکتر محسن اسماعیلی در جلسه شرح و تفسیر نهج البلاغه

اصلاح فرد و جامعه اصلی ترین هدف امر به معروف و نهی از منکر است