تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹ ساعت ۰۷:۱۷
اشتراک

در برنامه "تیتر امشب" مطرح شد:

به امام حسین(ع) به چشم مکتب و الگو نگاه کنیم

پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: امام حسین علیه السلام در جمله ای کوتاه هدف قیامش را برای ما کوتاه و ساده بیان کرده و کار را برای ما آسان کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محسن اسماعیلی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با تسلیت ایام شهادت امام حسین (ع) و اصحاب و اولادش گفت: امام حسین (ع) در جمله کوتاه فرموده اند که قصدم از رفتن به کربلا این است که امر به معروف کنم و نهی از منکر کنم و امت جدم را اصلاح کنم.

پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: معلوم است که ما به هر اندازه که عامل به معروف باشیم و ناهی از منکر باشیم به امام حسین (ع) نزدیک‌تر می‌شویم.

او گفت: امام حسین (ع) فردی ناشناس نبود و همه از مکانت و جلالت قدرش آگاه بودند و اگر ایشان در برابر ظلم نمی‌ایستاد و از مظلوم دفاع نمی‌کرد و بیعت می‌کرد، اتفاقی برای او نمی‌افتاد.

محسن اسماعیلی گفت: منظور از این که حادثه عاشورا استثنایی است این است که در هیچ مقطعی از مقاطع تاریخ کسی نتوانسته در مدتی کوتاه همه ان چیزی را که برای بشریت لازم است به نمایش بگذارد، اما برخی به اشتباه گمان می‌کنند که استثنایی یعنی این که حادثه‌ای بوده اتفاق افتاده و تمام شد و ما آن حادثه تمام شده را گرامی میداریم.

این پژوهشگر گفت: قیام امام حسین زیباترین و کامل‌ترین و شفاف‌ترین دوره آموزشی انسانیت است. امام حسین (ع) انسانیت را نجات داد و با انسانیت سخن گفت و برای همین است که بزرگداشت او اختصاص به شیعیان تنها ندارد.

محسن اسماعیلی گفت: دلیل این که ما مجالس عزاداری را تکرار می‌کنیم برای این است که یادمان نرود که الگویی به ما داده اند که به هر اندازه که بتوانیم از آن تبعیت کنیم در راه آن قدم بگذاریم به آن نزدیک شده ایم.

او گفت: جلسات عزاداری فقط شور نیست و بلکه باید شعور افزا باشد و سلوک ما را عاشورایی کند.

پژوهشگر تاریخ اسلام با بیان این که ما باید در اصلاح امت نیز بکوشیم گفت: ما باید به امام حسین (ع) و قیام او معرفت حاصل کنیم و در جلساتی که موجب معرفت افزایی ما می‌شود شرکت کنیم.

اسماعیلی گفت: امام حسین (ع) به ما نشان داد که دین و سیاست به هم پیوسته نیستند، بلکه اصلا و اساسا دین چیزی جز سیاست نیست و سیاست چیزی جز دین نیست و عدالت و عبادت در اسلام همراه و عجین با سیاست است این‌ها یکی اند و هیچ جدایی بین آن‌ها نیست.

این پژوهشگر گفت: رزمندگان ما و شهدای ما از عاشورا آموختند که زنده بودن و زندگی مهم نیست چیزی که مهم است کیفیت حسینی زندگی است.

 https://www.irinn.ir/fa/news/800150/%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86%D8%B9-%D8%A8%D9%87-%DA%86%D8%B4%D9%85-%D9%85%DA%A9%D8%AA%D8%A8-%D9%88-%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88-%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*