تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۴ شهریور ۹۹ ساعت ۰۵:۴۷
اشتراک

جام جم منتشر کرد؛ یادداشت دکتر محسن اسماعیلی

در باره اعلام عادی سازی روابط امارات و رژیم اشغالگر قدس

اعلام خبر عادی سازی روابط امارات با رژیم اشغالگر قدس، از جهت افشای ماهیت برخی دولت های اسلامی و وابستگی های پنهان و آشکاری که به بیگانگان و دشمنان منافع مسلمانان دارند، چیز عجیب و تازه ای نیست. مسلمانان خصوصاً در چند دهه اخیر زخم های عمیق و دردآوری از خنجرهایی تحمل کرده اند که از ناحیه دولت های خودباخته بر پیکر آنان وارد شده است.
ادامه مطلب ….

امّا آنچه اقدام ننگین دولت امارات را متمایز و زشت تر می سازد، زمان اعلام و اجرایی ساختن این تصمیم است. رژیم صهیونیستی، به گواهی شواهد و مدارک فراوان، در ضعیف ترین موقعیت تاریخی خود قرار گرفته است. سقوط جایگاه بین المللی و آشفتگی اوضاع داخلی، این رژیم را سخت محتاج بازیابی و بازسازی خود کرده است. امارات، متاسفانه این فرصت را در اختیار جنایت کاران صهیونیست قرار می دهد.

این اقدام در زمان کنونی، همچنین می تواند کمک به آرای انتخاباتی ترامپ به شمار آید؛ کسی که در حمایت بی پرده از صهیونیست ها و دشمنی با فلسطین و دیگر ملت های مسلمان گوی سبقت را از روسای جمهور پیش از خود ربوده است. جالب آن که او نیز در موقعیتی متزلزل و نیازمند کمک برای بقای خویش است.

انتخاب این زمان برای اعلام خبر عادی سازی روابط امارات با رژیم اشغالگر قدس، از این جهت هم قابل توجه است که بعد از حادثه غمبار انفجار بیروت اتفاق افتاده است؛ حادثه ای که افکار عمومی مسلمانان را به خود مشغول کرده است.

نکته آخر، قبح خط شکنی دولت امارات است. در گذشته نیز برخی دولت ها تمایل و حتی گام هایی برای چنین اقدام خیانت باری برداشته بودند. امّا هوشیاری و واکنش به موقع افکار عمومی مانع به ثمر رسیدن اندیشه شوم آنان شده بود. به نظر می رسد، اینک ماموریت آزمودن میزان بیداری و حساسیت جهان اسلام بر عهده دولت امارات نهاده شده است؟ چنان که شنیده می شود برخی دولت های مشابه در حال ارزیابی هزینه هایی هستند که این سازش ننگین بر دولت امارات تحمیل می کند.

به این ترتیب، واکنش مسلمانان جهان در برابر این خیانت از اهمیت دو چندان برخوردار است. چه بسا عدم امکان تجمع و حضور معترضان به دلیل شیوع ویروس کرونا یکی از انگیزه های قوی برای انتخاب این مقطع زمانی بوده است؛ چنان که این مشکل، مانع برگزاری مراسم عظیم روز قدس در سال جاری شد. اما نباید اجازه سوء استفاده از این وضعیت به خائنان داده شود.

گرچه امید چندانی به دولت ها و سازمان های بین المللی نیست، امّا سکوت ملت ها و خصوصاً  نخبگان پذیرفتنی نیست. با توجه به فرا رسیدن ایام محرم از خطبا، نویسندگان و عموم مسلمانان انتظار می رود، بیشترین و بهترین بهره برداری را از این فرصت به عمل آورند و با اعلام انزجار و افشای اهداف این اقدام ذلت بار، از هر طریق ممکن هزینه مبادرت به سازش را افزایش دهند؛ چرا که محرم ماه مبارزه با ظلم و سرپیچی از سازش با ظالمان است:«وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنقَلَبٍ يَنقَلِبُونَ».

اول شهریور ۱۳۹۹


دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*