تاریخ انتشار: شنبه ۰۱ اسفند ۹۴ ساعت ۱۸:۳۷
اشتراک

گزارش رونمایی کتاب‌های دکتر محسن اسماعیلی

رونمایی از تلاش‌های یک معلم دانشگاه برای حقوق مردم / جلسه‌ای فراتر از جناح‌ها

برخی شخصیت‌های حاضر در این مراسم شامل دکتر علی لاریجانی، حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق نوری، آیت‌الله دکتر محقق داماد، آیت الله رشاد، حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد، دکتر سید حسن هاشمی، حجت‌‍الاسلام پورمحمدی، دکتر محمدباقر قالیباف و دکتر محمد نهاوندیان بودند

رونمایی از کتاب های دکتر اسماعیلی

آئین رونمایی مجموعه کتاب‌های «حقوق و زندگی» دکتر محسن اسماعیلی روز دوشنبه ۱۲ بهمن ماه همزمان با نخستین روز دهه فجر، با حضور شخصیت‌های علمی، فرهنگی و سیاسی در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد.

شخصیت‌های حاضر در این مراسم از گرایش‌های سیاسی مختلف کشور بودند که این موضوع مورد توجه برخی سخنرانان نیز قرار گرفت.

برخی شخصیت‌های حاضر در این مراسم شامل دکتر علی لاریجانی، حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر ناطق نوری، آیت‌الله دکتر مصطفی محقق داماد، آیت الله علی‌اکبر رشاد، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد، دکتر سید حسن هاشمی، حجت‌‍الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی، دکتر محمدباقر قالیباف، دکتر محمد نهاوندیان، حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی، دکتر حسینعلی امیری و مهندس محمدحسین مقیمی، حجت‌الاسلام والمسلمین میرلوحی، حجت‌الاسلام والمسلمین نواب، دکتر محمدهادی ایازی، دکتر احمد توکلی، حجت‌الاسلام امرودی، دکتر یونس شکرخواه، محمدرضا صادق، دکتر مهدی ذاکری، محسن مهرعلیزاده، ابراهیم اصغرزاده و …بودند. دکتر رضا صالحی امیری هم که میزبانی این فرهیختگان را بر عهده داشتند.

علاوه بر شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی، سرداران بزرگوار جزینی، روشن، محمدزاده، فضلی، مویدی و انصاری نیز در این مراسم شرکت کردند. انتشار اسامی این بزرگواران در حالی است که تعدد حضور چهره‌ها و اندیشه‌وران حاضر در مراسم، نام بردن از اسامی یکایک آنها را ممکن نساخت. در این جمع جانبازان سرافراز و همرزمان دکتر محسن اسماعیلی نیز همچون نگینی می‌درخشیدند.
برخی چهره‌ها و بزرگان حاضر در این آئین، سخنانی کوتاه در گرامی داشتن مجاهدت‌های دکتر محسن اسماعیلی و تلاش‌های دانشگاهی و حوزوی او ابراز داشتند که چکیده از آن در آمده است.

• سخنان آیت‌الله محقق داماد:
* ۳۰ سال پیش جناب محسن اسماعیلی جوان را کشف کردم و رابطه مستمر داشته‌ایم. تمام منظومه سبزواری را نزد من خوانده و دوران سطوح عالیه را نزد من تحقیق کرد و سپس برای دوره دکتری به دانشگاه آمد.
* امروز خرسندم که «مرزع سبز فلک» می‌بینم و یاد از کشته خویش می‌کنیم و می‌بینیم که این دسته گل معطر شاداب دین و دانش و خدمتگزار علم و دانش کشور و حقوق ملت، با نشاط کامل علی‌رغم رنجی که در دوران جنگ دیده و علی‌رغم سینه مجروحش، دلش برای حقوق ملت ایران می‌تپد و همواره نگران پایمال شدن حقوق مردم است.
* این عزیز که امروز محصول کار خود را در شش جلد به دامن دانش و پژوهشگران کشور تقدیم می‌کند، در درجه اول پیامش این است که «عمر من فدای ملت ایران باشد».

• سخنان دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت:
* همکارانم در دولت، احترام و ارزش زیادی برای دوست عزیزم دکتر محسن اسماعیلی قائل هستند. ارادت به آقای دکتر اسماعیلی از این جهت است که ایشان هم مخلص و هم عالم هستند.
* از شورای نگهبان به خاطر اینکه مقدمات ورود یک مکلا به مجلس خبرگان رهبری را فراهم کردند تشکر می‌کنم؛ چرا که باور دارم حضور افرادی مانند دکتر محسن اسماعیلی که مخلص و عالم هستند و کارکردی ملی دارند، به‌ویژه در این دوران به شدت مغتنم است.
* باید از دکتر اسماعیلی بخاطر اینکه در حوزه حقوق شهری و اجتماعی کتاب نوشته‌اند تشکر کرده و امیدواریم مسئولان گام عملی در راستای کتاب‌های ایشان بردارند امید داریم کشور قدرشناس دکتر اسماعیلی‌ها باشد؛ کسانی که کارکرد ملی دارند و در این مقطع به شدت به این نوع شخصیت‌ها نیازمندیم.

• سخنان دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی:
* حقوق مردم باید به زبان ساده برای مردم بیان شود تا مردم به حقوق خود آگاه‌تر باشند؛ مجموعه کتاب‌های دکتر اسماعیلی که انسان خوش‌ذوقی هم هستند، از این جهت کاری نو و بسیار ارزشمند است.
* بیش از ۲۰ سال است که با دکتر اسماعیلی آشنایی دارم؛ ایشان شخصیتی چند بعدی است و از استعداد خوب و پرنشاطی در فعالیت‌های علمی برخوردارند.
* دکتر اسماعیلی از نظر علمی خیلی با حضرت آیت‌الله العظمی آقا مجتبی تهرانی مأنوس بود و برخی جلوه‌های اخلاقی که در ایشان می‌بینیم، برداشت‌هایی از آن بزرگوار است.

• سخنان دکتر محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهوری:
* تجلیل از دکتر محسن اسماعیلی، تجلیل از فقاهت، تجلیل از دغدغه‌مندی انسان به زندگی، تجلیل از عزیزی است که هم فقیه است و هم حقوقدان، زنده است و با نگرش رو به آینده زندگی؛ و به لازمه‌های زندگی در زمان کنونی می‌اندیشد و زندگی خود را فدای این آرمان‌ها کرده است.
* دکتر اسماعیلی را در فرصتی که موضوع گفت‌وگوی ادیان مورد بحث بود، بیش از گذشته شناختم. در آنجا دیدم که این شخصیت متواضع و فروتن علی‌رغم اینکه در موقعیت بسیار مهم و محترم و اثرگذاری مانند عضویت در شورای نگهبان قرار دارد اما وقتی مباحث علمی مطرح می‌شود مانند یک دانشجو وطلبه، تشنه شنیدن حرف نو و شنیدن نظرات دیگران است، در زمینه تولید فکر مشارکت می‌کند و در گقت‌وگو با علما و پیروان ادیان دیگر همه لازمه‌های دستورات قرآنی را در ادب کلام رعایت می‌کند.
* در جامعه از گذشته‌های دور تا همین امروز و تا فرداهای پیش رو، به افرادی نیاز داریم که در عین تقید به مبانی اصولی فکر دینی، به روش‌های استخراج احکام از مبانی وحیانی تسلط کامل داشته و در عین حال ذهن‌شان را نسبت به پدیده‌های روز و تحولات و تغییرات زمان و اقتضائات آن نمی‌بندند؛ جامعه و اقتصاد و سیاست امروز ما به فقاهتی نیاز دارد که ناظر به مسائل روز بتواند نگرش اصولی راه‌حل مشکلات و پیش رفتن به سوی آینده را ارائه کند. در چهره‌های نسبتاً جوانی چون دکتر محسن اسماعیلی چنین امیدهایی را متجلی می‌بینیم.

• سخنان دکتر محمدباقر قالیباف شهردار تهران
* دکتر محسن اسماعیلی، فجرآفرین دوران انقلاب و همجچنین در دوران دفاع مقدس، از روز اول در میدان جهاد و شهادت سرافراز بیرون آمد؛ همچنان که در میدان علم و دانش و در سنگر حوزه و فقاهت سرافراز بیرون آمد.
* دکتر اسماعیلی یک حزب‌اللهی واقعی است و به حق فرزند انقلاب و فرزند امام (ره) و فرزند ملت ایران و مایه افتخار ماست. بودن در کنار ایشان به عنوان یک دوست و برادری که در شجاعت، محبت، اخلاق و گذشت بی‌نظیر است، برایم مایه افتخار است و در همه ابعاد زندگی از ایشان بهره گرفته‌ایم.

• سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد، نایب رئیس مجلس
* دکتر محسن اسماعیلی در عمر مبارک خود تلاش نموده‌اند که آراسته به مراتب عالی از عقلانیت و علم و ایمان و معرفت شوند؛ که اگر این آراستگی به علم و معرفت نبود قطعاً جلسه تجلیل و تکریم از ایشان شکل نمی‌گرفت. دکتر اسماعیلی از عقل نورانی معرفت‌الله بهره گرفت تا آراسته به عمل شود و جان احترام از این برادر آراسته به ارزش‌های اخلاقی، در رفتار و عمل صالح اوست.
* دکتر اسماعیلی از این جهت مورد احترام است که علم در متن عمل و سلوک و تصمیم او حضور دارد. کسانی که با سلوک عقلانی، علمی و رفتاری دکتر اسماعیلی آشنا هستند عزم و اراده بر پیوند علم و عمل و ایفای نقش شایسته ایمان برای آراستگی به عمل صالح را احساس و تجربه نموده‌اند. دکتر اسماعیلی در این زمینه که با دانش و معرفت و عمل صالح خویش راهی فراروی جامعه برای رسیدن به مرتبه برتر حیات علمی و اخلاقی و آراسته شدن به عمل صالح بگشاید، قدم‌های موفقی برداشته است.
* امیدواریم همچنان ایمان و عقل پرورده شده با علم و معرفت چون مشعلی پیش روی دکتر محسن اسماعیلی بدرخشد و با آراستگی به عمل صالح، راه را برای اصلاح و تعالی جامعه هموار نماید.

• سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات
* به آیت‌الله محقق داماد تبریک می‌گویم که شاگردانی نظیر محسن اسماعیلی پروردند.
* آن ویژگی از دکتر اسماعیلی که به آن افتخار می‌کنم، فروتنی و تواضع و بی‌ادعایی اوست.
* سوال حجت‌الاسلام سید محمود دعایی از دکتر اسماعیلی ؛ «آقای اسماعیلی چرا آثارتان را به انتشارات موسسه اطلاعات ندادید؟ قول دهید از این پس آثارتان را تحویل ما دهید».

• سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی طباطبائی:
* فقاهت، دیانت، تقوا و خوب فهمیدن و در همه وظایف جرأت اظهار و بکارگیری داشتن از ویژگی‌های دکتر محسن اسماعیلی است.

• سخنان دکتر سید رضا صالحی امیری، رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی
* دو برنامه مجلل را در چند سال گذشته در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی شاهد بودم؛ یکی برنامه تجلیل از حجت‌الاسلام دعایی عزیز بود که همه شخصیت‌ها از همه گرایش‌ها جمع شدند و در واقع اخلاق و اعتدال و فضیلت را صرف کردند و دیگری برنامه تجلیل از دکتر اسماعیلی و رونمایی کتاب‌های ارزشمند ایشان؛ چه خوش که این برنامه در دهه فجر برگزار می‌شود.
* این مراسم یک نمایش کوچک از یک ملت بزرگ است که همه انسان‌های با فضیلت و با معرفت و فرهیخته دور هم جمع شده‌اند تا بار دیگر سلامی داشته باشند به اخلاق، فرهنگ، ادب و انسانیت. گمشده جامعه امروز ما اخلاق است و تجلیل بزرگان، سلام دوباره به اخلاق است.
* جامعه ایران، جامعه‌ای است که در آن همدلی و همگرایی ارزش بسیار بالایی دارد و می‌توانیم این فضا را در همه عرصه‌های سیاسی و اجتماعی متجلی سازیم. ای کاش می‌شد همدلی و همنوایی که شعار و خواست رهبری معظم انقلاب است در همه اجزای نظام جاری و ساری باشد.
* یک خاطره به نقل از زنده‌یاد احمد بورقانی می‌گویم که ایشان چنین گفته است: «ما قریب ۴۰ سال همسایه خانواده اسماعیلی بودیم. ریشه‌های این خانواده اصیل و سالم است و فرزندان سالم نتیجه پدر بزرگوار این خانواده است. خانواده سالم و دارای اصالت فرهنگی و اخلاقی، میوه سالم هم دارد که اسماعیلی محصول آن خانواده است».

• سخنان دکتر محسن اسماعیلی:
* این آئین، بر پایه اخلاص و محبتی برگزار شد که برخی دوستان، مومنانه محبت کردند. اما از خداوند می‌خواهم که این محبت‌ها و این تعریف و تمجیدها من را مغرور نکند و باعث توقف من نشود. آن چه که بزرگان در این مراسم بر زبان آوردند، لطفی است برای روشن شدن راه آینده من؛ آنچه که ایشان گفتند انتظاراتی است که از من دارند؛ انتظار دارند من اینگونه که گفته‌اند باشم و امیدوارم در آبنده بتوانم اینگونه شوم.
* ابتدا تشکر می‌کنم از پدر و مادری که با دست خالی اما با دلی پاک و ضمیری مومن، فرصت را فراهم آوردند که از یک بنده ضعیف خدا، کسی تقدیم جامعه شود که اگر نه در عمل، حداقل در آرزو، جز آرزوی خوشبختی برای مردم عزیز نداشته است. این پدر و مادر هم در جنگ و هم قبل و بعد از آن متحمل زحمات زیادی شده‌اند تا بتوانیم خدماتی ارائه دهیم.
* دست‌بوس تمام اساتیدی هستم که از ابتدا تا امروز از محضرشان استفاده کرده و می‌کنم. استاد عزیز و همیشه محبوب من آیت‌الله دکتر محقق داماد ؛ از ابتدای تحصیل تا امروز از محضر ایشان در زمینه‌های مختلف اصول، حکمت، حقوق و حتی ادبیات بهره‌مند شده‌ام. به یقین می‌دانم روح بلند و ملکوتی محبوب دل من، آن کسی که مانند یک پدر لحظه لحظه زندگی من را اداره و هدایت و نورافشانی می‌کرد و امروز هم با عشق، محبت‌ها و عنایت‌های او به زندگی ادامه می‌دهم، در این جلسه حاضر است. اگر من چیزی در این زمینه دارم از او دارم. روحش شاد باد و دعاگوی من و شما باشد برای آینده کارمان.
* ۱۲ بهمن ماه روز ورود امام عزیز را تبریک می‌گویم و به عنوان شاگرد کوچک مکتب امام خمینی (ره) و از پایگاه فقاهت و معرفت او به دفاع از حقوق مردم می‌پردازم. آن کسانی که ندای این جلسه به گوش‌شان می‌رسد؛ بدانند ما برای اعتلای کشور راهی جز بازگشت به امام عزیز نداریم. امام باید همچنان محور وحدت و مودت ما باشد. امام می‌تواند ما را در یک جلسه کنار هم جمع کند. نقطه وصل همه ما امامی است که ما به آن عشق می‌ورزیم. صاحبان گرایش‌های مختلف دور هم جمع شوند و به هم علاقه و محبت داشته باشند.
بر طبق این گزارش، از جمله نکات جالب توجه در این مراسم، نمایش کلیپی از محسن اسماعیلی در دو بخش بود که در بخشی از آن به گفت‌وگوی تلویزیونی وی در سال ۸۴ اشاره شد که از نحوه ورود خود به شورای نگهبان به عنوان جوان‌ترین عضو آن سخن می‌گفت و در بخش دیگر، آهنگی از محمد اصفهانی برای نخستین بار رونمایی ‌شد.
در این مراسم، یادگاران همرزمان دوران دفاع مقدس محسن اسماعیلی نیز حضور پیدا کردند و یاد پدر شهیدشان را با خود به این مجلس آوردند؛ از جمله آنها رسول عاصمی فرزند شهید علیرضا عاصمی فرمانده تخریب بود.

در پایان این مراسم، لوح های تقدیر و هدایایی از سوی شهردار تهران، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و موسسه همشهری به دکتر محسن اسماعیلی اهدا شد.


دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*