تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۸ مهر ۰۰ ساعت ۰۷:۴۸
اشتراک

در برنامه تیتر امشب شبکه خبر تشریح شد:

موانع اجرای عدالت

ر فهم، تفسیر و اجرای عدالت نباید عقل و خرد ورزی را کنار گذاشت و اولین گام در تحقق عدالت اجتماعی، نیازمند بازخوانی عدالت است.
کد خبر: ۸۲۷۸۲۸تاریخ: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ – ۲۳:۰۲
محسن اسماعیلی – پژوهشگر در برنامه تیتر امشب گفت: تغییر شایستگی‌ها و نادیده گرفتن صلاحیت‌ها بی عدالتی است و با هدف نهایی قرآن و پیامبران در تضاد خواهد بود.
محسن اسماعیلی با بیان اینکه ظلم نقطه مقابل عدالت است گفت: عدالت رعایت استحقاق‌ها و شایستگی‌ها است. رسالت همه پیامبران برای اجرای عدالت است.
{$sepehr_media_431246_400_300}
وی با بیان اینکه نرسیدن به عدالت اجتماعی در حد قابل قبول، علل متعددی دارد، افزود: آنگونه که انتظار داشتیم در حوزه عدالت اجتماعی به نتایج خوبی نرسیدیم.
اسماعیلی گفت: نمی‌شود عدالت را در جامعه اجرا کرد مگر با شناخت دقیق عدالت و اجرای عادلانه آن. بخشی از ناکامی ما در اینست که عدالت را خوب نمی‌شناسیم و بخش دیگر مشکلات، در اجرای عدالت است.
وی افزود: بسیاری در طول تاریخ شعار عدالت دادند، اما چون در فهم عدل، عقل را کنار گذاشته بودن به بیراهه رفتند.
این پژوهشگر حوزه عدالت گفت: عدالت یعنی رعایت شایستگی در هر زمینه ای؛ نگاه کاریکاتوری به این جواب نخواهد داد. عدالت تنها در بخش اقتصادی نیست؛ عدالت باید در همه زمینه‌ها تسری یابد مثل اجتماع، فرهنگ، سیاست و حتی عدالت رسانه ای.
اسماعیلی گفت: با نادیده گرفتن بخشی از عدالت ما دچار ناکامی خواهیم شد. اولین گام نیازمند بازخوانی عدالت است و از نگاه گزینشی به عدالت باید پرهیز شود.
وی افزود: عدالت فقط رعایت کردنی نیست بلکه عدالت باید اجرا شود؛ یعنی مردم باید با گوشت و خونشان عدالت را لمس کنند.
این پژوهشگر حوزه عدالت گفت: در فهم درست عدالت باید تلاش کنیم تا این را به گفتمان عمومی جامعه در بیاوریم.
وی درباره مطالبه گری هم گفت: تا امت مطالبه گر نداشته باشیم حقی گرفته نمی‌شود. فریاد عدالتخواهی در دین ما بهترین عبادت است. رسانه ملی باید مروج عدالت گری باشد.
رعایت عدل در شعار آسان است اما در عمل دشوار است. در طول تاریخ خیلی ها طرفدار عدل بوده اند اما در عمل دچار مشکل شده اند.
اسماعیلی گفت: اگر نفع شخصی را در نظر نگیریم عدالت همیشه به نفع همه است.
https://www.irinn.ir/fa/news/827828/%D9%85%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B9-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B9%D8%AF%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D8%A7%D8%AC%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C


دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*