تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸ ساعت ۰۹:۴۴
اشتراک

این بهار متفاوت همدلی بیشتری می طلبد

ما، نوروز و «کرونا»

بسم الله الرّحمن الرّحیم
یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ
هموطنان عزیز؛ مردم سربلند و شریف ایران
سلام و رحمت و برکت های بی انتهای خدا بر شما
فرارسیدن بهار طبیعت را به یکایک شما مردان و زنان این مرز و بوم پرگهر تبریک عرض می کنم و از خدای بزرگ می خواهم که سربلندی و خوشبختی را به همگان ارزانی دارد.
نوروز ۱۳۹۹ در وضعیتی استثنایی به ما روی آورده است…

در حالی به استقبال جشن ملی خود می رویم که شیوع «ویروس کرونا» مشکلات و تلخی های بسیاری آفریده است. فراگیر شدن این ویروس در جهان و در ایران موجب بروز دشواری ها و زیان های فراوانی شده که بیشتر گریبانگیر مردم نیازمند و آسیب پذیر گردیده است.

بااینکه همیشه نوروز فرصت و بهانه ای برای نیکوکاری بیشتر بوده است، امسال به دلیل کاهش ارتباطات اجتماعی و مراقبت خانگی امکان عمل به وظایف انسانی و دینی کمتر فراهم است؛ در حالی که نیاز نیازمندان افزایش یافته و ضروری تر شده است. بسیاری از آنان، از سویی درآمدهای اندک روزانه خود را نیز از دست داده اند، و از سوی دیگر، ناچار هستند کالاهای ضروری را به بهایی بالاتر تهیه نمایند؛ اگر بتوانند! خدا نکند که در چنین شرایطی گرفتار بیماری و بدهکاری و مانند آن نیز شده باشند.

اینک هنگامه ابراز وسیع تر نوع دوستی و نمایش بهتر فرهنگ اسلامی و ایرانی است؛ فرهنگی که به ما می گوید: اگر از محنت دیگران بی غم باشیم، نشاید که نام آدمی بر خود گذاریم. ما دلدادگان پیامبری هستیم که مهربانی و دگردوستی بارزترین خوی او بود؛ درود خدا بر او و خاندانش باد که می فرمود:« مؤمنان در دوستى، عطوفت و مهر ورزى نسبت به یکدیگر، چونان يك پيكرند؛ كه هرگاه عضوى از آن به درد آيد، ديگر اعضا را بى خوابى و تب فرا مى گيرد.»

ما پیروان کتابی هستیم که هشدار داده است تا مبادا حتی اختلاف در دین و مرام موجب ترک کمک مالی  به نیازمندان گردد. قرآنی که می فرماید:« هدایت آنها بر تو نیست؛ خداوند، هر که را بخواهد هدایت می‌کند و آنچه از خوبیها و اموال انفاق می‌کنید، برای خودتان است. جز برای رضای خدا، انفاق نکنید و پاداش خوبی ها به طور کامل به شما داده می‌شود؛ و به شما ستم نخواهد شد.»

میزان کمک مهم است، اما اصل کمک مهم تر است. کم یا زیاد به فکر نیازمندان باشیم و از هر طریق ممکن نگذاریم در این روزها دچار مشکلات بیشتری شوند. خانه نشینی اختیاری نباید ما را از احساسات لطیف انسانی غافل کند. چشم های عزیزی در انتظار کمک های ماست:«شتاب کنید برای رسیدن به آمرزش پروردگارتان؛ و بهشتی که وسعت آن، آسمانها و زمین است؛ و برای پرهیزگاران آماده شده است؛ همانها که در توانگری و تنگدستی انفاق می‌کنند.»

درود خدا بر شما

محسن اسماعیلی

 

 

 


دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*