تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۲ اسفند ۹۴ ساعت ۰۷:۲۹
اشتراک

مراسم رونمایی از نرم افزار چندرسانه ای کوثر

حاج آقامجتبی شخصی تکلیف گرا و شهرت گریز بود/ تعبیر استاد از حضرت زهرا

دکتر محسن اسماعیلی در این مراسم بر خلوص ایشان تاکید کرد و گفت: کسانی که با آیت الله مجتبی تهرانی حشر و نشری داشتند آسان می توانند شهادت شرعی دهند که مرحوم استاد کوهی از اخلاص بودند و من چنین انسانی تاکنون ندیده ام…

دکتر محسن اسماعیلی در این مراسم بر خلوص ایشان تاکید کرد و گفت: کسانی که با آیت الله مجتبی تهرانی حشر و نشری داشتند آسان می توانند شهادت شرعی دهند که مرحوم استاد کوهی از اخلاص بودند و من چنین انسانی تاکنون ندیده ام…
عضو حقوقدان شورای نگهبان و از شاگردان آیت الله حاج آقامجتبی تهرانی گفت: حاج آقامجتبی تهرانی شخصی تکلیف گرا و شهرت گریز بود هیچ چیز در زندگی جز انجام تکلیف برایشان اهمیت نداشت و در کنارش به شدت از مطرح شدن گریزان بود و حتی خود مانع شهرت می شد.
به گزارش خبرنگار مهر، نرم افزار چند رسانه ای “کوثر” شامل بیانات آیت الله مجتبی تهرانی پیرامون شناخت، عظمت و جلالت حضرت زهرا (س) که توسط موسسه مصابیح الهدی تولید شده است عصر دوشنبه ۲۵ فروردین در فرهنگسرای سرو رونمایی شد.

دکتر محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان و از شاگردان آیت الله حاج آقامجتبی تهرانی طی سخنانی در این مراسم بر خلوص ایشان تاکید کرد و گفت: کسانی که با آیت الله مجتبی تهرانی حشر و نشری داشتند آسان می توانند شهادت شرعی دهند که مرحوم استاد کوهی از اخلاص بودند و من چنین انسانی تاکنون ندیده ام.

وی با بیان خاطره ای از حاج آقامجتبی تهرانی گفت: ایشان به واقع شخصی تکلیف گرا و شهرت گریز بودند هیچ چیز در زندگی جز انجام تکلیف برایشان اهمیت نداشت و در کنارش به شدت از مطرح شدن گریزان بودند و حتی خود مانع شهرت می شدند و حقیقتا می توان ایشان را مصداق این کلام حضرت امیر (ع) خواند که فرمود به دنیا روی نیاورید هر چند دنیا به شما روی آورد.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به اینکه بارها تلاش کردیم که خاطرات ایشان را ثبت و ضبط کنیم اما ایشان تا آخر عمر مبارکشان نپذیرفتند و اجازه این کار را ندادند احساس من و آنچه از دین و سنت الهی فهمیده ام این است که خداوند نمی گذارد شخصیت ایشان مخفی بماند و آنقدر که امروز جوانان به ایشان روی آوردند قبل از ارتحالشان چنین نبود.

وی با تاکید بر نفوذ کلام آیت الله مجتبی تهرانی گفت: خیلی از سخنان ایشان را شاید دیگران هم بگویند اما اثر سخنان ایشان چیز دیگری است بیش از ۲ هزار جلسه سخنرانی ایشان تکثیر شده است و من به جوانان عزیز توصیه می کنم نه تنها آثار ایشان را بخوانند بلکه از صوت و لحن و فیلمهای سخنرانی ایشان بهره مند شوند چرا که جملاتی که از آیت الله تهرانی می شنوند را فراموش نمی کنند.

اسماعیلی افزود: آیت الله مجتبی تهرانی شخصیتی بود که خداوند سالهای سال توفیق به ایشان داد تا یک دوره معارف اسلامی را با بیان ساده اما محکم ارائه کنند. او مردی بود که صبح مهمترین درس خارج فقه اصول را داشتند و شاگردان ایشان از افراد عادی نبودند و من معتقد بودم کسانی که به دست ایشان می آیند باید قبلا درس خارج فقه اصول را به نحوی گذرانده باشند اما ظهر ایشان امام جماعت ساده ای بودند که به مسجد بازار می رفتند و شب یک منبری ساده بودند که مردم را با زبان پاک خود موعظه می کردند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با تاکید بر ارادات خاص آیت الله مجتبی تهرانی به حضرت زهرا(س) به ویژگی های نرم افزار کوثر اشاره کرد و گفت: در این نرم افزار سه جلسه تفسیر سوره کوثر وجود که در واقع بخشی از بیانات مستقیم آیت الله مجتبی تهرانی درباره حضرت زهرا است و همچنین ۱۷ جلسه سخنرانی ایشان در شرح خطبه فدکیه نیز وجود دارد و کتاب شرح خطبه فدکیه ایشان اولین کتابی است غیر از کتب حوزوی و علمی که آیت الله مجتبی تهرانی به زبان فارسی برای عموم منتشر کردند. محتوای این کتاب چیزی میان شرح و ترجمه است. این نرم افزار در کنار مباحث اخلاقی که ارائه می دهد در واقع یک آموزش اعتقادی نیز می باشد و انسان می تواند با معارف فاطمی آشنا شود.

دکتر اسماعیلی با تاکید بر ارادت آیت الله مجتبی تهرانی به حضرت زهرا تصریح کرد: از نظر ایشان فاطمه زهرا تنها الگوی زنان عالم نیستند بلکه الگوی همه زنان و مردان از کوچک و بزرگ هستند چرا که ایشان کوثرند. آیت الله مجتبی تهرانی با ارائه مستنداتی از روایات مختلف و نیز با اتکا به دلایل عقلی می فرمودند که وجود حضرت زهرا را در عالم فقط دو نفر توانستند بشناسند و غیر از این دو دیگر کسی نمی تواند آن حضرت را بشناسد. یکی رسول خدا (ص) و دیگری حضرت علی (ع)، منتهی ما آنقدر که می توانیم باید تلاش کنیم جلوه هایی از نورانیت صدیقه کبری را درک کنیم.

وی با اشاره به رسم آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی در شب های قدر تصریح کرد: ایشان همواره در لیالی قدر می فرمودند که حضرت زهرا باطن لیله قدر است و همه ما باید به در خانه ایشان برویم چرا که انبیاء و اولیاء نیز برای حوائج خویش به این بانو متوسل می شوند.

اسماعیلی در پایان به بخشی از سخنان آیت الله مجتبی تهرانی درباره علت بی تابی شدید حضرت علی(ع) در شهادت حضرت زهرا(س) پرداخت و گفت: آیت الله مجتبی تهرانی در جلسه ای به این مسئله اشاره کردند و گفتند زهرا حقیقت کوثر است و کوثر نقطه مرکزی بهشت و بهشت از زهرا (س) منشعب می شود و بی تابی حضرت علی به این دلیل بود که بهشت را موقتا از دست می دهند و علت بی تابی حضرت به این خاطر بود نه برای مصیبت هایی که در دنیا در پیش رو داشتند.

کد خبر: ۲۲۷۰۸۸۶
تاریخ مخابره : ۱۳۹۳/۱/۲۵ – ۲۳:۰۲
http://www.mehrnews.com/TextVersionDetail/2270886

============================================

با حضور شاگردان آیت الله العظمی آقا مجتبی تهرانی در فرهنگسرای سرو؛

رونمایی از نرم افزار چندرسانه ای کوثر

خبرگزاری آریا- نرم افزار چند رسانه ای “کوثر” شامل بیانات عالم عامل، حضرت آیت الله آقامجتبی تهرانی (ره) پیرامون شناخت، عظمت، جلالت و ویژگی های حضرت فاطمه(س) که توسط موسسه مصابیح الهدی تولید شده است دوشنبه، ۲۵ فروردین ماه با حضور دکتر محسن اسماعیلی، عضو حقوقدان شورای نگهبان، حجت‌الاسلام عطری‌نژاد از شاگردان آقا مجتبی تهرانی، مهدی محمدی، مدیر مراکز فرهنگی هنری منطقه۶ و رییس فرهنگ سرای سرو، جمعی از مدیران و معاونان مراکز فرهنگی هنری منطقه، دانشجویان دانشگاه های قرآن و مذاهب و دانشگاه شهید بهشتی در فرهنگ سرای سرو رونمایی شد.

آقا مجتبی تهرانی، تکلیف گرایِ شهرت گریز بود

محسن اسماعیلی، عضو حقوقدانِ شورایِ نگهبان، دیگر سخنرانِ مراسم رونمایی از نرم افزار چندرسانه ای کوثر که در آخرین دوشنبه فروردین ماه در فرهنگسرای سرو برگزار شد، بود. وی با بیان اینکه مناسبتهایی که ما را کنار هم جمع کرد آنقدر مهم و زیاد است که هنر می خواهد که کسی همه اینها را کنار هم جمع کند، به تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان مراسم پرداخت و گفت: تقارن برگزاری این مراسم با ایامی که حضرت زهرا(س) تعلق دارد، این نرم افزار و نام استاد و نماهنگهایی که پخش شد، حاکی از درایت مدیران فرهنگی است.

عضو عضو حقوقدانِ شورایِ نگهبان با اشاره به این مهم که رحلت حاج آقا مجتبی تهرانی مصیبت بزرگی بود، ایشان را کوهی از اخلاص خواند و گفت: همه آنان که ایشان را می شناسند می توانند شهادت شرعی بدهند که ایشان کوهی از اخلاص بودند. من هم این شهادت شرعی را می دهم. چنین انسانی ندیده بودم. روزی به ایشان گفتم آقا اگر دین دارم مال شماست، دنیا دارم مال شماست. مثل همیشه فرمودند استغفرالله. گفتم منتها شما یک مشکلی هم برای من ایجاد کردید. گفتند من؟ چه مشکلی ایجاد کردم؟ گفتم شما با من کاری کردید که بعد از شما دیگر نمی توانم به کسی دل ببندم. گفتند شما این حرف را نزن. گفتم حالا خوب یا بد. آن اخلاصی که ایشان داشت، باید برای ما الگو باشد.

وی با یادآوری رحلت حاج آقا تهرانی و ذکر خاطره ای از گفته هایی در برنامه تلویزیونی، سخنان خود را ادامه داد: مثل همه کسانی که نزدیک ایشان بودند، بعد از رحلت ایشان من هم تمرکز نداشتم. برخی از بزرگان از من خواستند تا در برنامه ساعت ده و نیم شب تلویزیون شرکت کنم. در این برنامه که حاضر شدم گفتم: در یک جمله ایشان تکلیف گرایِ شهرت گریز بودند. بعد هرچه فکر کردم دیدم واقعا جمله خوبی است. ایشان به هیچ کس در زندگی اش، جز انجام تکالیف اهمیت نمی داد و در کنارش بشدت از مطرح شدن گریزان بود.ایشان کاری می کرد که از طرح خودش حتی به عنوان یک روحانی ساده، جلوگیری شود. برخی ها دنبال شهرت نمی روند. اما اگر شهرت بیاید، نه نمی گویند. ایشان اگر شهرت، به سمتش می آمد برخورد تندی با شهرت می کرد که باید برای همیشه از ایشان دور شد. این خصلت ایشان مصداق آن جمله حضرت امیرالمومنین (ع) بود که به دنیا روی نیاورید حتی اگر دنیا به شما روی بیاورد.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه هنوز هم عده بیشماری نقش ایشان را قبل و بعد انقلاب نمی دانند، گفت: هرگاه می خواستند مطلبی را با من در میان بگذارند، پایشان را بر زمین می زدند و می گفتند اینها را که می گویم همین جا دفن می کنی.حرام شرعی است بر شما که این را در جایی مطرح کنی. وقتی هم که از آن خانه ساده نورانی به بیرون می آمدند می فرمودند فلانی حرام است گفتن آنچه به تو گفته ام. مبادا در جایی بگویی .

از دیگر خصایل عالم عامل که عضو حقوقدان شورای نگهبان در سخنرانی خود در فرهنگسرای سرو به آن اشاره کرد، این بود که ایشان اجازه نمی دادند کسی راجع به ایشان صحبت کند.

وی ادامه داد: اما ایشان همیشه به من التفات داشتند. نزدیکان ایشان می گفتند اگر قرار باشد کسی حاج آقا را به کاری راضی کند، تویی. گاه اگر برخی از بزرگان نظام از ایشان چیزی می خواستند و ایشان قبول نمی کردند، پیغام می دادند که به حاج آقا بگویید کوتاه بیایند و قبول کنند مثلا کاری را انجام دهند. خیلی محبت می کرد. در جایی ایشان این محبت را به من نکردند و آن وقتی بود که از ایشان درخواست کردم تا خاطرات شان را ضبط کنم. از ایشان خواستم که یک دور خاطرات شان را بگویند. اوایل می گفتند من چه کسی هستم؟ چه کار کرده ام؟ اما خوب می دانستم که هر موقع ایشان احساس کنند که چیزی تکلیف است، انجام می دهند. بر همین اساس من هم مطالبی را آماده کرده بودم برای متقاعد کردن شان به ضبط خاطرات.گفتم تعریف خاطرات تان یک تکلیف است. با استدلال هایی گفتم که من وظیفه خودم را انجام دادم. ایشان به من گفتند برای من صغریِ تکلیف شرعی درست میکنی؟من گفتم که به شما تعهد می دهم فقط من بدانم آنچه شما می خواهید بگویید. گفتند واقعا تعهد می دهی؟ گفتم بله. ضبطی هم تهیه می کنم تا آنچه می دانید و تا کنون نگفته اید را ضبط کنیم. گفتند باشد. خیلی خوشحال شدم. چند شب بعد با خوشحالی رفتم محضر ایشان و گفتم آماده ایم. گفتند نه. وقتی علت را پرس و جو کردم، گفتند که نه من پشیمان شدم. به این نتیجه رسیدم که اگر خاطراتم را به شما بگویم، چون شما به انتشار خاطرات من خیلی علاقه دارید، دعا می کنی که من زودتر بمیرم. با همین بهانه زدند زیر قولی که به ما داده بود. گفته هایشان را نگفتند تا آنکه در یکی از شبهای آخر زندگانی شان فرمودند در این سینه، چیزهایی نهفته است که باید به زیرخاک برود. خیلی به من سخت گذشت وقتی این جمله را شنیدم.

وی با بیان اینکه احساس من این است که خداوند نمی گذارد ایشان مخفی بماند، خاطرنشان کرد: آنقدر که اکنون جوانها روی به ایشان کرده اند در دوران حیاتشان این طور نبوده و حالا حضور این جوانان در این محفل حاکی از همین است.

مقاومت حاج آقا تهرانی در برابر صداوسیما از دیگر خصایلی بود که محسن اسماعیلی به آن اشاره کرد. وی به ذکر خاطره دیگری پرداخت: روزی یکی از آقایان آمده اند دیدن شان. حین گفت و گو با ایشان گفتند که چرا نمی گذارید گفته های شما از صدا و سیما پخش شود. آقای لاریجانی خیلی آمده پیش من. شما اجازه بدهید تلویزیون این برنامه را پخش کند. آن بزرگوار رفت. ماه رمضان بود. از صدا و سیما آمدند. ایشان اجازه داد که تنها یک شب مراسم احیا از صدا و سیما پخش شود. ما همه خوشحال بودیم که بالاخره سد شکسته شد و صحبتهای ایشان، پخش شد. اما وقتی صداوسیمایک شب بعد آمد، ایشان فرمودند نه. وقتی علت را جویا شدیم، فرمودند آن بزرگوار از من درخواست کردند تا پخش شود. من هم اجازه دادم. یکبار پخش شد کافی است. به من فرمودند بگو همان یکبار کافی است. بگو اگر یکبار دیگر پخش شود من علیه شان شکایت می کنم. من تا هستم دیگر پخش نکنید. بجز این اواخر که رادیو معارف اجازه می گرفتند و برای ضبط می آمدند. ایشان هم اجازه می دادند، اما در سایر موارد نه.

گریز حاج آقا تهرانی از طرح نام شان و مطرح شان از دیگر خصایل حاج آقا تهرانی بود. اسماعیلی درباره این خصلت ایشان گفت: ایشان حتی از طرح نام شان به شدت گریزان بودند. بارها می شد که با من تماس می گرفت که چرا فلان مجله عکس مرا منتشر کرده، چرا فلان نشریه جمله های مرا منتشر کرده. من هم پاسخ می دادم که حاج آقا من که مسئول نشریات کشور نیستم. مرا مامور می کردند که با نشریه تماس بگیرم و بگویم که دفعه بعد هیچ عکس و کلامی از ایشان منتشر نشود که اگر این کار شود، همان کسی که از ایشان صحبت کرده ای، علیه شما شکایت می کند. خداوند به چنین اخلاصی، پاداشی درخور خواهد داد.

نفوذ کلام، گرمی لحن و کلام حاج آقا تهرانی نیز از خصایل بارز این عالم عامل بود. عضو حقوقدان شورای نگهبان که خطاب به جوانان ِحاضر در فرهنگسرای سرو سخن می گفت، خاطرنشان کرد: گفته های ایشان نافذ بود. لحن و کلام ایشان آنقدر گرم و نافذ بود که من باور دارم تنها خواندنِ کتابهای ایشان برای درک گفته هایشان کافی نیست. در مقدمه کتابها نوشته ام که من نمی دانم چه کنم لحنِ گرم ایشان و بیان ایشان به خواننده منتقل شود.

نرم افزار کوثر یک دور خلاصه آشنایی با معارف فاطمی است

محسن اسماعیلی، عضو حقوقدان شورای نگهبان در بخش دوم سخنرانی اش در مراسم رونمایی نرم افزار چندرسانه ای کوثر که در آخرین دوشنبه فروردین ماه در فرهنگسرای سرو برگزار شد، به ویژگی های این نرم افزار اشاره کرد و گفت: یکی از خوبیهای این نرم افزار این است که هم متن و هم صوت گفته های حاج آقا تهرانی است. کلماتی که از دهان مبارک و پاک ایشان خارج می شود اگر روی صخره سخت هم بچکد، بعد از مدتی اثر خودش را می گذارد. به یاری خداوند هم از صوت و هم تصویر مطالب از بیانات ایشان مستند موجود است. بیش از ۲۰۰۰ جلسه از ایشان تکثیر شده است. به جوانها تاکید میکنم از این مستندات و تصاویر و فیلمها بهره ببرند و ببیند که کسی در گوشه ای از این خیابانِ تهران بزرگ، کلماتی گفته است که تا عمق وجود انسان اثر می کند و از یاد هم نمی رود و این در واقع یکی از خصوصیات دیگر ایشان است که جمله ای که میگویند و شما می شنوید و از خاطر نمی رود. آنچه در این نرم افزار هست بخشی از بیانات مستقیم ایشان از حضرت زهرا است. این نرم افزار علاوه بر آنکه آموزش اخلاقی هست، آموزش اعتقادی هم هست. بخاطر خطبه فدکیه آموزش اعتقادی هست. یک دور خلاصه آشنایی با معارف فاطمی است.این هم عنایتی است که خداوند به ایشان عطا کرده است.

وی ادامه داد: به هرحال این مرد بزرگوار که سالهای سال خداوند به ایشان این توفیق را عطا فرمود که یک دور معارف اسلامی را به بیان ساده ولی محکم ارائه کند، همان مردی بود که صبح مهمترین درس خارج فقه اصول را داشت، شاگردانی داشت که معمولی و عادی نبودند. به ایشان می گفتم حاج آقا کسانی باید در کلاسهای شما شرکت کنند که یک دور درس خارج فقه و اصول را گذرانده باشند درغیراینصورت به پای شما نمی رسند. ظهر خودش را یک امام جماعت ساده و شب هم یک منبری ساده خودشان را تلقی می کردند. با این زبان پاک خودشان موعظه می کردند. این توفیق کمی نبود.

اسماعیلی با اشاره به ارادت عجیب حاج آقاتهرانی به حضرت زهرا(س) تصریح کرد: حاج آقا به حضرت زهرا (س)ارادت عجیبی داشتند.من از ایشان به خاطر دارم. اولین کتابی که بجز کتابهای علمی و حوزوی ایشان اجازه دادند به زبان فارسی برای عموم منتشر شود، کتاب خطبۀ فدک بود. این کتاب چیزی میان شرح و ترجمه است. خیلی خلاصه و کوتاه. تا انسان با عظمت حضرت زهرا (س) آشنا شوند. از نظر ایشان حضرت زهرا(س) الگوی زنانِ عالم نبود. بلکه الگوی زنان و مردان، کودک و بزرگ و پیر و جوان و الگوی همه است. چون کوثر است. ایشان در شب بیست و سوم آخر فرمودند که ۴۰ سال است که جگر من دارد می سوزد. ایشان برای اولین بار سنت شکنی کردند و نوحه خوانی کردند.

آخرین خاطره ای که محسن اسماعیلی، از شاگردان قدیمی حاج آقاتهرانی در جمع شاگردان و دوستدارانِ عالم عامل در فرهنگسرای سرو به بیان آن پرداخت، این بود: ایشان بخاطر توجهی که به ائمه داشتند، مورد عنایت هایی هم بودند. ۲۴ آذر سال ۸۲ مصادف با ۲۰ شوال بود. باید خدمت ایشان می رسیدم. رفتم زنگ زدم و خدمت ایشان وارد شدم. دیدم حاج آقا همان حاج آقای همیشگی نیست. دیدم حال و بهجت عجیبی دارند. گفتم که بگویید چه شده است. از من اصرار و از ایشان انکار. تا اینکه با گریه فرمودند نمی دانم با این عنایت ائمه چه کنم. من عرض کردم چه اتفاقی افتاده. یک حالتی به ایشان دست داد که فراموش کردند به من بگویند این را به کسی نگو. من برگشتم فوری نوشتم. متن این خاطره هم هست. فرمودند که حضرت امام صادق(ع) دیشب عنایتی به من داشتند.خیلی گریه کردند. امام صادق(ع) به ایشان محبتی کرده بودند. فرمودند که حضرت زهرا (س)به ایشان پیغام داده اند که بله من کارهای شما را قبول کرده ام. این پیغامی که به ایشان رسیده بود ایشان را خوشحال کرده بود. خوشحال بوده اند که توانستند کاری کنند که ائمه از ایشان راضی باشند. نکاتی که در نرم افزار و سایر آثار هست، ایشان با اتکای به مستندات روایات و هم با اتکای دلایل عقلی می فرمودند وجود مقدس حضرت زهرا(س) را در عالم وجود فقط دو نفر توانستند بشناسند و غیر از این دونفر دیگر کسی نمی تواند بشناسد:حضرت محمد و حضرت امیرالمومنین. می فرمودند بجز این دو بزرگوار کسی عقلا نمی تواند حضرت زهرا را بشناسد. منتها ما باید تلاشی بکنیم.

اجرای مداحی و ثنایِ حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) پخش نماهنگی از مراسم خاکسپاری عالم عامل، حضرت آیت الله آقامجتبی تهرانی (ره) و نیز گزیده ای از سخنانِ ایشان درباره ماندگارترین بانوی تاریخ از بخشهای دیگر مراسم رونمایی از نرم افراز چندرسانه ای کوثر بود. در پایان مراسم حجت الاسلام و المسلمین عطری نژاد، دکتر محسن اسماعیلی، عضو حقوقدان شورای نگهبان و مهدی محمدی، مدیر مراکز فرهنگی هنری منطقه شش و رئیس فرهنگسرای سرو آیین رونمایی از نرم افزار چندرسانه ای کوثر را برگزار کردند.

آدرس خبر:
http://aryanews.com/News.aspx?code=20140415144913534&svc=67

گزارش مشروح فارس از رونمایی نرم‌افزار «کوثر»
خواندن کتاب‌های حاج‌آقامجتبی بدون گوش‌دادن به سخنرانی‌ها ناکافی است

محسن اسماعیلی از شاگردان آیت‌الله مجتبی تهرانی گفت: نرم‌افزار چندرسانه‌ای «کوثر» بیش از ۲ هزار جلسه از بیانات ایشان درباره حضرت زهرا(س) است که علاوه بر متن جلسات، دارای صوت و فیلم بوده و خواندن کتاب‌ها به تنهایی کفایت نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از نرم‌ افزار چند رسانه‌ای «کوثر» شامل بیانات آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی پیرامون شناخت، عظمت، جلالت و ویژگی‌های حضرت فاطمه (س) عصر روز گذشته (۲۵ فروردین ماه) با حضور محسن اسماعیلی و حجت‌الاسلام عطری‌نژاد از شاگردان آن مرجع فقید در فرهنگسرای سرو رونمایی شد.

حجت‌الاسلام عطری‌نژاد از شاگردان آقا مجتبی تهرانی در سخنانی کوتاه به بیان حدیثی در خصوص علت برتری و فضیلت حضرت علی(ع) بر سایر انسان‌ها پرداخت و گفت: عباس عموی پیامبر اکرم(ص) سؤال کرد برای چه علی(ع) بر ما فضیلت پیدا کرده در حالی که ریشه ما همگی یکی است.

وی اظهار داشت: حضرت رسول(ص) در پاسخ به سؤال عموی بزرگوار خود، داستان خلقت و آفرینش را توسط خداوند مطرح کردند و فرمودند: پروردگار متعال قبل از خلقت عالم، عرش و کرسی، نور مرا خلق کرد سپس از خلقت آفرینش اراده کرد نور علی را از نور من و فرشتگان و امام حسن و امام حسین علیهم‌السلام خلق کرد و بعد یک ظلمت و تاریکی عالم را فرا گرفت.

عطری‌نژاد افزود: ملائکه از خداوند سؤال کردند آیا این تاریکی از بین خواهد رفت که خداوند نور دخترم صدیقه طاهره سلام‌الله علیها را خلق کرد و به برکت زهرا(س) تمام عالم روشن شد و اگر زهرا را زهرا می‌گویند به این اعتبار است.

در ادامه مراسم محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان و یکی از نزدیک‌ترین افراد به آیت‌الله مجتبی تهرانی سخنرانی کرد.

وی گفت: مناسبت‌هایی که ما را کنار هم جمع کرد آنقدر مهم و زیاد است که انصافاً هنر می‌خواهد که بتوان در لحظاتی که در این جلسه حضور داریم درباره آنها صحبت کرد.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: واقعاً رحلت آیت‌الله مجتبی تهرانی، این مرد بزرگ مصیبت سترگی بود و حال که روز به روز از رحلت ایشان می‌گذرد خداوند تحقق این عرض را که خدمتشان کرده بودم را محقق می‌کند که بعد از شما نمی‌توانم به کسی دل ببندم لذا کسانی که با ایشان آشنا بودند بسیار راحت می‌توانند شهادت شرعی دهند که مرحوم استاد، کوهی از اخلاص بودند.

اسماعیلی اظهار داشت: آقا مجتبی تهرانی(ره) به واقع شخصی تکلیف‌گرا و شهرت گریز بود، هیچ چیز در زندگی جز انجام تکلیف برایشان اهمیت نداشت و به شدت از مطرح شدن گریزان بود و از طرح خودش در جامعه حتی به عنوان یک روحانی ساده جلوگیری می‌کرد.

این حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به ویژگی‌ مثبت نرم افزار چند رسانه‌ای کوثر خاطرنشان کرد: نرم افزار چند رسانه‌ای کوثر شامل بیش از دو هزار جلسه از جلسات سخنرانی آیت‌الله مجتبی تهرانی است که علاوه بر متن جلسات، دارای صوت و فیلم است که باید مخاطبان گرانقدر خصوصا جوانان، از متن و صوت و یا فیلم با هم استفاده کنند تا متوجه لحن گرم این عارف عامل شوند.

وی تصریح کرد: بنده معتقدم سخنرانی آقا مجتبی تهرانی منحصر به فرد است لحن و کلام ایشان آنقدر گرم است که خواندن کتاب‌ها به تنهایی کفایت نمی‌کند و چگونه می‌شود که یک کسی در گوشه‌ای از خیابان‌های شهر تهران بزرگ کلماتی بگوید که تا عمق وجود انسان اثر کند و از یادش نرود.

اسماعیلی افزود: آیت الله مجتبی تهرانی شخصیتی بود که خداوند سال‌های سال توفیق به ایشان داد تا یک دوره معارف اسلامی را با بیان ساده اما محکم ارائه کنند، او مردی بود که صبح مهمترین درس خارج فقه اصول را داشت و شاگردان ایشان از افراد عادی نبودند و من معتقد بودم کسانی که به درس ایشان می‌آیند باید قبلا درس خارج فقه اصول را در جای دیگری گذرانده باشند و همین انسان هنگام ظهر، امام جماعت ساده‌ای بود که به مسجد بازار می رفت و شب نیز یک منبری ساده بود که مردم را با زبان پاک خود موعظه می کرد.

وی با اشاره به ارادت آیت‌الله مجتبی تهرانی نسبت به حضرت زهرا(س) عنوان کرد: از نظر ایشان فاطمه زهرا(س) تنها الگوی زنان عالم نیستند بلکه الگوی همه زنان و مردان از کوچک و بزرگ هستند چرا که ایشان کوثرند. همچنین مرحوم آقا مجتبی تهرانی با ارائه مستنداتی از روایات مختلف و نیز با اتکا به دلایل عقلی می‌گفت که وجود حضرت زهرا(س) را در عالم فقط دو نفر توانستند بشناسند و غیر از این دو دیگر کسی نمی‌تواند آن حضرت را بشناسد؛ یکی رسول خدا (ص) و دیگری حضرت علی (ع)، منتها ما آنقدر که می‌توانیم باید تلاش کنیم جلوه هایی از نورانیت صدیقه کبری را درک کنیم.

عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: ایشان همواره در لیالی قدر می‌فرمودند که حضرت زهرا(س) باطن لیلةالقدر است و همه ما باید به در خانه ایشان برویم چرا که انبیا و اولیا نیز برای حوائج خویش به این بانوی بزرگوار متوسل می‌شدند.

مراسم رونمایی از نرم افزار چند رسانه‌ای کوثر با نمایش کلیپی از روضه خوانی مرحوم آقا مجتبی تهرانی در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در خصوص حضرت زهرا(س) و مداحی محمد طاهری پایان یافت.

آدرس خبر:
http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13930126000198

اسماعیلی:آقامجتبی تهرانی شخصی تکلیف گرا و شهرت گریز بود

خبرگزاری تسنیم: نرم افزار چند رسانه ای “کوثر” شامل بیانات مرحوم آیت الله مجتبی تهرانی پیرامون شناخت، عظمت و جلالت حضرت زهرا (س) که توسط موسسه مصابیح الهدی تولید شده است عصر دیروز در فرهنگسرای سرو رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،دکتر محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان و از شاگردان آیت الله حاج آقامجتبی تهرانی طی سخنانی در این مراسم بر خلوص ایشان تاکید کرد و گفت: کسانی که با آیت الله مجتبی تهرانی حشر و نشری داشتند آسان می توانند شهادت شرعی دهند که مرحوم استاد کوهی از اخلاص بودند و من چنین انسانی تاکنون ندیده ام.

وی با بیان خاطره ای از حاج آقامجتبی تهرانی گفت: ایشان به واقع شخصی تکلیف گرا و شهرت گریز بودند هیچ چیز در زندگی جز انجام تکلیف برایشان اهمیت نداشت و در کنارش به شدت از مطرح شدن گریزان بودند و حتی خود مانع شهرت می شدند و حقیقتا می توان ایشان را مصداق این کلام حضرت امیر (ع) خواند که فرمود به دنیا روی نیاورید هر چند دنیا به شما روی آورد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان افزود:بارها تلاش کردیم که خاطرات ایشان را ثبت و ضبط کنیم اما ایشان تا آخر عمر مبارکشان نپذیرفتند و اجازه این کار را ندادند احساس من و آنچه از دین و سنت الهی فهمیده ام این است که خداوند نمی گذارد شخصیت ایشان مخفی بماند و آنقدر که امروز جوانان به ایشان روی آوردند قبل از ارتحالشان چنین نبود.

وی با تاکید بر نفوذ کلام آیت الله مجتبی تهرانی تصریح کرد: خیلی از سخنان ایشان را شاید دیگران هم بگویند اما اثر سخنان ایشان چیز دیگری است بیش از ۲ هزار جلسه سخنرانی ایشان تکثیر شده است و من به جوانان عزیز توصیه می کنم نه تنها آثار ایشان را بخوانند بلکه از صوت و لحن و فیلمهای سخنرانی ایشان بهره مند شوند چرا که جملاتی که از آیت الله تهرانی می شنوند را فراموش نمی کنند.

اسماعیلی افزود: آیت الله مجتبی تهرانی شخصیتی بود که خداوند سالهای سال توفیق به ایشان داد تا یک دوره معارف اسلامی را با بیان ساده اما محکم ارائه کنند. او مردی بود که صبح مهمترین درس خارج فقه اصول را داشتند و شاگردان ایشان از افراد عادی نبودند و کسانی که به دست ایشان می آیند باید قبلا درس خارج فقه اصول را به نحوی گذرانده باشند اما ظهر ایشان امام جماعت ساده ای بودند که به مسجد بازار می رفتند و شب یک منبری ساده بودند که مردم را با زبان پاک خود موعظه می کردند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان به ارادات خاص آیت الله مجتبی تهرانی به حضرت زهرا(س) اشاره و درباره ویژگی های نرم افزار کوثر، گفت: در این نرم افزار سه جلسه تفسیر سوره کوثر وجود که در واقع بخشی از بیانات مستقیم آیت الله مجتبی تهرانی درباره حضرت زهرا است و همچنین ۱۷ جلسه سخنرانی ایشان در شرح خطبه فدکیه نیز وجود دارد و کتاب شرح خطبه فدکیه ایشان اولین کتابی است غیر از کتب حوزوی و علمی که آیت الله مجتبی تهرانی به زبان فارسی برای عموم منتشر کردند. محتوای این کتاب چیزی میان شرح و ترجمه است. این نرم افزار در کنار مباحث اخلاقی که ارائه می دهد در واقع یک آموزش اعتقادی نیز می باشد و انسان می تواند با معارف فاطمی آشنا شود.

اسماعیلی با تاکید بر ارادت آیت الله مجتبی تهرانی به حضرت زهرا(س) تصریح کرد: از نظر ایشان فاطمه زهرا تنها الگوی زنان عالم نیستند بلکه الگوی همه زنان و مردان از کوچک و بزرگ هستند چرا که ایشان کوثرند. آیت الله مجتبی تهرانی با ارائه مستنداتی از روایات مختلف و نیز با اتکا به دلایل عقلی می فرمودند که وجود حضرت زهرا را در عالم فقط دو نفر توانستند بشناسند و غیر از این دو دیگر کسی نمی تواند آن حضرت را بشناسد. یکی رسول خدا (ص) و دیگری حضرت علی (ع)، منتهی ما آنقدر که می توانیم باید تلاش کنیم جلوه هایی از نورانیت صدیقه کبری را درک کنیم.

وی با اشاره به رسم آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی در شب های قدر یاد آور شد: ایشان همواره در لیالی قدر می فرمودند که حضرت زهرا باطن لیله قدر است و همه ما باید به در خانه ایشان برویم چرا که انبیاء و اولیاء نیز برای حوائج خویش به این بانو متوسل می شوند.

اسماعیلی در پایان به بخشی از سخنان آیت الله آقا مجتبی تهرانی درباره علت بی تابی شدید حضرت علی(ع) در شهادت حضرت زهرا(س) پرداخت و گفت: ایشان در جلسه ای به این مسئله اشاره کردند و گفتند زهرا حقیقت کوثر است و کوثر نقطه مرکزی بهشت و بهشت از زهرا (س) منشعب می شود و بی تابی حضرت علی به این دلیل بود که بهشت را موقتا از دست می دهند و علت بی تابی حضرت به این خاطر بود نه برای مصیبت هایی که در دنیا در پیش رو داشتند.

آدرس خبر:
http://www.tasnimnews.com/Home/Single/338751


دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*