تاریخ انتشار: یکشنبه ۰۲ اسفند ۹۴ ساعت ۰۷:۱۴
اشتراک

خلاصه سخنرانی در هیئت یاس نبی در شامگاه 28/4/1392

به مناسبت رحلت حضرت خدیجه کبری (س)

یکی از کسانی که در عهد خود با خدا پایدار بود و خداوند به او حیات طیبه داد، حضرت خدیجه سلام‌ا… علیها بود.

یکی از کسانی که در عهد خود با خدا پایدار بود و خداوند به او حیات طیبه داد، حضرت خدیجه سلام‌ا… علیها بود.

از آیات بسیار آموزنده‌ قرآن ، آیات ۹۵ تا ۹۷ سوره مبارکه نحل است؛ وَلا تَشْتَرُوا بِعَهْدِ اللَّهِ ثَمَنًا قَلِیلا إِنَّمَا عِنْدَ اللَّهِ هُوَ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ . مَا عِنْدَکُمْ یَنْفَدُ وَمَا عِنْدَ اللَّهِ بَاقٍ وَلَنَجْزِیَنَّ الَّذِینَ صَبَرُوا أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ . مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاةً طَیِّبَةً وَلَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ.

در این آیات، خداوند می‌فرماید: شما انسان ها با من قول و قرارهایی گذاشته اید؛ و نبایددر فراز و نشیب زندگی این عهدها را به هیچ قیمتی نشکنید و با هر قیمتی که این کار را انجام بدهید، ضرر کرده‌اید. از این آیه معلوم می‌شود که اگر انسان با هر قیمتی عهد خود را بشکند و عهد خدا را با چیزی معاوضه کند آن چیز هر چقدر هم بزرگ و با ارزش باشد، «ثمن قلیل» محسوب می‌شود.

s2.jpg

یار مفروش به دنیا که بسی سود نکرد    آن که یوسف به زر ناسره بفروخته بود

(انما عندالله خیرلکم ان کنتم تعلمون) آنچه که نزد خدا است، برای شما بهتر است؛ چراکه برای شما باقی می‌ماند. اگر کل عالم را هم به شما بدهند؛ با مرگ همه آن را از دست خواهید داد.

(ولنجرینَّ الذ‌ین صبروا أجرهم بأحسن ما کانوا یعلمون) اما اگر کسی صبر کرد و در برابر ثمن قلیل دنیا مقاومت کند، خداوند بهترین عملی را که انجام داده است را ملاک ارزش‌گذاری بقیه اعمالش قرار می‌دهد. و زندگی‌اش را یک زندگی پاکیزه قرار می‌دهد. دیگر فرقی هم نمی کند که مرد باشد یا زن.

s1.jpg

یکی از کسانی که در عهد خود با خدا پایدار بود و خداوند به او حیات طیبه داد، حضرت خدیجه سلام‌ا… علیها بود.

در تاریخ نوشته‌اند که ایشان از برترین ثروتمندان عرب بود و با حدود هشتاد هزار شتر برای ایشان تجارت می‌کردند. ایشان دارای یک زندگی مرفه می‌زیستند، وشخصاً هم شخصیتی شناخته شده،و دارای کمالات زیادی مانند آشنا بودن با کتب آسمانی، ادیب و شاعر، با معنویت و باسواد بودند. برای همین فضیلت ها است که خیلی از بزرگان به خواستگاری او آمدند و از وی جواب منفی شنیدند.

اما ایشان در زندگی دل به خدا داده بود و یک مومن واقعی بود.

ایشان از طریق عموی خود،ورقه بن‌نوفل از بشارت آمدن پیامبر آخرالزمان آگاه بود و به دنبال او می‌گشت. هرگاه می‌شنید کسی ادعای نبوت کرده است از او سوال و جواب می‌کرد تا گمشده خود را پیدا کند تا اینکه پیامبر اکرم (ص) یکی از کسانی می‌شود که از حضرت خدیجه تقاضای سرمایه برای تجارت می‌کند. در ادامه این ارتباطات حضرت خدیجه می‌فهمد که او پیامبر آخرالزمان است. پیامبر از طریق حضرت ابوطالب از ایشان خواستگاری می‌کند و حضرت خدیجه جواب مثبت می‌دهد.

ایشان تمام دارایی‌اش را برای پیامبر و در راه او صرف می‌کند. چرا حضرت خدیجه این فداکاری را کرد؟

چون او تمام ثروت فراوان خود را همان ثمن قلیل آیه مذکور می‌دانست. مهم‌ترین پاداشی هم که خداوند به او داد، وجود مقدس حضرت فاطمه سلام‌الله علیها بود و این بدین معنا است که در حقیقت نسل ائمه از حضرت خدیجه است.

پیامبر اکرم می‌فرماید آن شبی که به معراج رفتم، هنگامی که جبرئیل مرا برگرداند، به او گفتم: یا جبرئیل هل لک من حاجه؟ آیا کاری وخواسته‌ای از من داری؟
قال حاجتی أن تقرا علی خدیجه من الله و منّی السلام. جبرئیل عرض کرد که از جانب خداوند و من به خدیجه سلام برسان. در حدیث دیگری آمده که جبرئیل به رسول خدا گفت: هر موقع که می‌خواهم از سدره المنتهی به سمت شما سرازیر شوم، خدا به من می‌گوید که سلام مرا به خدیجه برسان.

ما در قرآن می‌بینیم که خداوند به افراد محدودی، مثل ابراهیم، نوح، موسی وهارون سلام می‌کند، ولی به جبرئیل می‌گوید هر موقع نزد پیامبر می‌روی، بگو سلام مرا به خدیجه برساند.

s3.jpg

در بعضی روایات داریم که به حضرت عیسی (ع) وحی شد که پیامبری در آخرالزمان خواهد آمد که «نسله من مبارکه» ؛ نسل او از یک زن پربرکت است که منظور حضرت خدیجه است. در ادامه می‌افزاید که این زن مبارک همنشین مادر تو در بهشت است. اینها همه پاداش های الهی است و ما اگر امروز افتخار می‌کنیم که دست ما به دامان اهل بیت است، ناشی از برکات این خانم بزرگواراست.


دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*