تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۷ خرداد ۰۳ ساعت ۱۴:۰۰
اشتراک

به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی عزیز

رمز و راز استقبال و بدرقه ای بی نظیر

از دوازدهم بهمن ۵۷ تا چهاردهم خرداد ‏۶۸ فاصله زیادی نیست؛ يادآور يكى از ماندگارترين دوران هاى تاريخ اين ديار. از روزی كه مردمى عاشق و تشنه خوبى‏ها، پس از سالهاى طولانى فراق، گمشده خود را چون نگينى در بر گرفتند و استقبالى بى‏مانند از مراد خويش را در سينه پرخاطره هستى به يادگار نهادند، تا روزی که همان مردم، عاشق تر و تشنه تر از گذشته با رهبر محبوب خود وداع کرد؛ بدرقه ای شورانگیزتر از استقبال پیشین.

آن استقبال پرشور، بويژه از اين جهت ستودنى است كه هيچگاه حرارت خود را از دست نداد و با بدرقه‏اى حماسى‏تر، تكميل شد.

درسى كه امروزه و در سالگرد ارتحال جانسوز امام خمينى (رضوان الله عليه ) شايسته تاكيد و تدبر است، رمز و راز آن اقبال بى‏ادبار و این بدرقه بی پایان از پير فرزانه‏اى است كه از همه امكانات مادى و ابزارهاى قدرت ظاهرى محروم بود. در ميان بزرگمردان تاريخ، بسيارند رهبرانى كه با گرايش و قبول افكار عمومى مواجه شده‏اند، اما به ندرت مى‏توان كسانى را نشان داد كه در گذر زمان و در پيچ و خم مشكلات اداره زندگى مردم فرهمندى و اقتدار خويش را همچنان حفظ كرده باشند. امام راحل، اما، از اين گونه افراد نادر است كه نه تنها تا پايان عمر كه تا امروز هم جايگاه رفيع خود را در دلهاى حقيقت جو از دست نداده و به خواست خدا در آينده نيز از دست نخواهد داد.

اخلاص و صداقت؛ رمز موفقیت و محبوبیت امام

درك چرايى هجوم عاشقانه مردم به سوى او مى‏تواند كليد موفقيت و چراغ راه آينده جامعه ما و همه جوامعى باشد كه در سوداى تجربه مردم سالارى حقيقى هستند. در ميان همه خصوصيات كم‏نظير شخصيت امام و شرايط خاص آن روزگار، شايد بتوان اصلى‏ترين انگيزه مردم براى عشق هميشگى به ايشان را اخلاص او نسبت به خدا و صداقتش در ارتباط با مردم دانست. امام توانسته بود پس از سالها مجاهده مستمر و «سفر من الخلق الی الحق»، در سلوك معنوى خود به «سفر فى‏الخلق مع‏الحق» برسد. او با كوله‏بارى از معنويت و وارستگى و تنها براى رضاى خدا كمر خدمت به خلق خدا را بسته بود. مردم عزيزترين و اصلى‏ترين عنصر در انديشه و عمل امام بودند؛ مردمى كه براى برپايى دين خدا قيام كرده و از همه چيز خود گذشته بودند. مردم مى‏ديدند كه خمينى جز آنان به چيزى نمى‏انديشد و جز براى آسايش و سعادت آنان كارى نمى‏كند و به همين جهت بود كه در يكى از استثنايى‏ترين رابطه‏هاى عاطفى، شيفته و فرمانبردار او بودند. امام نشان داد كه به‏رغم نظريه‏هاى شرك آلودى كه همه تاثيرات را به ابزار مادى و رسانه‏هاى جمعى منتسب مى‏كنند، كليد دلها دست خداست و به مدد شگردهاى تبليغاتى و عوام فريبى‏هاى موسمى نمى‏توان چشمان تيزبين مردم را براى هميشه مسحور كرد.

راز هجوم بی امان و پیوسته به اندیشه امام

اين، همان تجربه نوظهورى است كه بنيان نظام بين‏الملل استكبارى و نظم نوين جهانى را به مخاطره انداخت و به همين دليل است كه همه قدرتها درصدد نفى و يا دست‏كم تحريف آن برآمده‏اند. هجوم سازمان يافته و متناوبى كه در همه این سالها به فرهنگ امام مشاهده كرده‏ايم، دقيقاً به همين منظور ترتيب داده شده است. گرچه مردم رشيد و دقيق ايران، به لطف خدا، مانند گذشته بيدار و دشمن‏شناس هستند، اما جاى انكار نيست كه حتى در ميان ما نيز كوردلانى وجود دارند كه در انديشه بايگانى كردن و به موزه فرستادن كتاب مبين آرمانهاى امام خمينى‏ بوده و هستند. به همین دلیل، ضرورى‏تر از هرچیز براى نسل امروز ما، تبيين حكيمانه شخصيت امام و آن نكته‏اى است كه به عنوان راز گرايش دلها به سوى ايشان، رمز اتحاد، اقتدار و پيشرفت كشور است.

شخص امام از ميان ما رفت؛ همان گونه که پيامبران خدا رفتند.اما شخصيت وآرمان های او مهم است که درميان ومايه امتحان مااست؛ عمل ما نشاندهنده پاسخ ما به اين پرسش قرآن است که فرمود:«محمد (ص) فقط فرستاده خدا بود و پيش از او فرستادگان ديگرى نيز بودند. آيا اگر او بميرد و يا كشته شود شما به عقب بر مى گرديد؟! هر كس به عقب بازگردد هرگز ضررى به خدا نمى زند و به زودى خداوند شاكران و استقامت كنندگان را پاداش ‍ خواهد داد» (سوره آل عمران ،آيه ۱۴۴).

#باز_نشر: ۱۲ خرداد ۱۴۰۰


دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*